Bakan Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü. İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvuruları sürecinde PKK ve yandaşlarına yönelik açıklamaları ve tutumları Türkiye tarafından onaylanmamış ve 'Kabul edilemez' olarak görülmüştü.

Çavuşoğlu'ndan kritik görüşme!

Cezayir Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye ziyareti sırasından Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularına yönelik açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, " 'Evet' demeyiz" demişti. 

İsveç ve Finlandiya'nın PKK ve FETÖ üyelerini Türkiye'ye teslim etmemesini eleştiren Türkiye, iki ülkenin de NATO üyeliğinin kabul edilemez olduğunu aktarmıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Pazartesi günü Türkiye'ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler, kusura bakmasınlar yorulmasınlar. Her şeyden önce Türkiye'ye yaptırım uygulayanların bu süreç içerisinde bir güvenlik örgütü olan NATO'ya girmelerine biz 'evet' demeyiz." ifadelerini kullanmıştı.

Kritik görüşme

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü. Bakanlıktan yapılan bilgilendirmede, Bakan Çavuşoğlu'nun Stoltenberg ile telefonda görüştüğü belirtilirken, görüşme içeriğine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

"Türkiye değerli bir müttefik"

Stoltenberg görüşme sonrası sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile en yakın ortaklarımız Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine başvurma kararları hakkında konuştuk" ifadelerini kullandı.

"Türkiye değerli bir müttefiktir ve tüm güvenlik endişelerinin ele alınması gerekir"

Türkiye’nin değerli bir müttefik olduğunu belirten Stoltenberg, “Türkiye değerli bir müttefiktir ve tüm güvenlik endişelerinin ele alınması gerekir. Bu tarihi anda bir arada olmalıyız” dedi.