Dışişleri'nden İnsan Hakları Raporu tepkisi: Objektiflikten uzak, asılsız iddialar!

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan İnsan Hakları Raporu'na Dışişleri Bakanlığı tarafından sert tepki gösterildi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: İHA

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin hazırladığı İnsan Hakları Raporu'na tepki göstererek, "Hazırlanan Türkiye İnsan Hakları Raporu'nun, bu yıl da kaynağı belirsiz iddialar temelinde, objektiflikten uzak bir şekilde kaleme alındığı ve ülkemize yönelik asılsız iddialar ve önyargılı yorumlar içerdiği görülmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Demokrasimize kasteden, yüzlerce vatandaşımızı şehit eden, 15 Temmuz hain darbe girişiminin faili FETÖ'den, bu yıl da raporda “Gülen hareketi” olarak bahsedilmesi, ABD'nin bu terör örgütüyle haklı mücadelemizi halen idrak edemediğini, bu terör örgütüne ilişkin ortaya koyduğumuz somut delilleri gözardı ettiğini, raporu hazırlarken de yine malum çevrelerin görüşlerine alet olduğunu göstermektedir. "

"Suriye'deki terörle mücadele harekatlarımız bağlamındaki iddialar kabul edilemezdir. Bu iddiaların, daha önce çeşitli vesilelerle reddedilmesine rağmen tekrarlanmasının izahı bulunmamaktadır. Öte yandan, raporda muhtelif hak ihlalleri bağlamında atıfta bulunulan PKK/YPG terör örgütünün Suriyelilere yönelik terör eylemlerine değinilmemesi ve Suriye'nin toprak bütünlüğü aleyhine attığı ayrılıkçı adımlarına yer verilmemesi dikkat çekicidir. "