Doğal gaz faturaları için yeni karar! Yeni tarife duyuruldu: 31 Mayıs 2024’e kadar bir yıl boyunca geçerli olacak

BOTAŞ, doğal gazda haziran ayı tarife tablosunu yayımladı. Karadeniz gazının sisteme aktarılması ile 31 Mayıs'a kadar bedava olan doğal gaz fiyatları haziran ayı itibarıyla herhangi bir tarife değişikliğine uğramadı. Resmî Gazete'de yayımlanan karar doğrultusunda 31 Mayıs 2024 tarihine kadar 1 yıl boyunca her ay 25 metreküp doğal gaz ise bedava olacak.

Doğal gaz faturaları için yeni karar! Yeni tarife duyuruldu: 31 Mayıs 2024’e kadar bir yıl boyunca geçerli olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Karadeniz gazının sisteme aktarılması töreninde, 31 Mayıs'a kadar doğal gaz kullanımın ücretsiz olduğunu ve 1 yıl boyunca da kullanılan 25 metreküplük kısımdan ücret alınmayacağını açıklamıştı.

Geçtiğimiz aylarda milyonlarca eve 0 TL doğal gaz faturası gelmişti.

DOĞAL GAZA ZAM YOK

Tüm bunların ardından Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'ın (BOTAŞ), doğal gaza zam ya da indirim yapıp yapmayacağı merak edilirken beklenen açıklama geldi. Haziran itibarıyla elektrik üretim amaçlı gazın satış fiyatında, sanayi kuruluşlarında ve mesken abonelerinin tarifesinde değişiklik yapılmadığını bildirdi.

Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 7 bin 124 lira, kademe 2 için ise 9 bin 478 lira olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 10 bin lira olarak duyuruldu.