Doğalgaz kullananlar bu habere dikkat!.. Şikayetler çığ gibi, EPDK düğmeye bastı!

Kış mevsimi geldi çattı, bir süre sonra kombileri yakmaya başlayacağız.

Doğalgaz kullananlar bu habere dikkat!.. Şikayetler çığ gibi, EPDK düğmeye bastı!

Habertürk'ün haberine göre Ankara’da ve doğalgaz sektöründe, abonelerin cebini yakan iki temel sorun konuşuluyor.

Bunlardan birincisi, doğalgaz sayaçlarında ortaya çıkan kalibrasyon ya da mekanik arıza sorununa bağlı geçmişe yönelik kesilecek tüketim faturası.

İkincisi ise özellikle ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlara, abonelik iptal sonrasında kartlarında kalan doğalgazın parasının hangi tarife (gazı yükledikleri dönemdeki fiyat mı? yoksa cari/güncel fiyat mı?) üzerinden iade edileceği.

Ödemeli sayaç kullanılan (abone, doğalgazı satın alıyor, sayacına yüklüyor ve tüketiyor) bölgelerin şehriçi dağıtımını yapan bazı dağıtım şirketlerinin, abonelerine, sayaçlarında kalibrasyon sorunu ya da mekanik arıza bulunduğu gerekçesiyle geriye yönelik 15 hatta 20 yıla uzanan sürelerle tüketim faturası kestiği belirlendi.

Şirket ya da şirketlerin, bu tartışmalı tahsilat adımını, Borçlar Yasası’na dayandırdığı ifade ediliyor.

EPDK, çok sayıda abone şikayetine ve tepkisine de neden olan bu konuda, ilgili şirket ya da şirketleri takibe aldı. EPDK'nın kısa süre içinde abone mağduriyetini giderecek biçimde bir karar vermesi bekleniyor. Buna göre, bu tür durumlarda en fazla geriye yönelik 1 yıl fatura kesilebilecek. Abonelerden, bu gerekçeyle uzun yılları kapsayacak biçimde geriye yönelik para tahsil edilemeyecek.

Kartta yer alan doğalgazın parasının iadesi ile ilgili ikinci sorunla ilgili de bazı çalışmalar yapıldığı, bu konuda da adım atılacağı belirtiliyor.