Dolar 8 liraya dayandı! Merkez Bankası adımları sıklaştırdı

Dolar/TL bu sabah güne 7,90 euro 9,33 seviyesinde bulunuyor. Merkez Bankası sıkılaştırma adımları sonrası, bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum tedirgin ediyor.

Eylül ayının getiri şampiyonu olan Dolar TL, son zamanlarda jeopolitik endişelerle 7,95'leri gördü. Uzmanlar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) devam eden sıkılaştırma ve normalleşme adımlarının etkisini kurun yükselişinde etkisinin sınırlı kaldığını kaydediyor. 

Türk Lirası ile gelişmekte olan ülke para birimleri arasında geçen hafta kuvvetli bir negatif ayrışma yaşandı. Bu ayrışmada jeopolitik endişeler ana belirleyici olmuştu. Jeopolitik gelişmeler arasında AB ile tansiyonun yeniden artması endişesi, Azerbaycan-Ermenistan gerilimi ve S-400 hava savunma sistemleri konusunda devam eden süreç önemini koruyor.

Geçen hafta boyunca gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışarak değer kaybeden Türk Lirasında, TL cinsi zorunlu karşılıklara (ZK) ödenen faiz oranlarını, kredi büyümesi koşulu aranmaksızın 200 baz puan artırırken döviz cinsi ZK'da komisyonu yarı yarıya düşürdüğünü açıkladı. Cuma günü 7,95 seviyesindeki tarihi zirvesine yükseldikten sonra yönünü sınırlı da olsa aşağı çevirdi. Bu düşüşte gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik Cuma günü görülen iyimser seyir etkili oldu. 

Dolar ve ABD Hazine tahvilleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kovid-19 testinin pozitif olduğunu açıklamasının ardından G-10 paralarının yanında da kazançlarını artırmasının ardından iyileşme sürecine dair haberler piyasalara olumlu yansıdı. TCMB'nin sıkılaştırmasını swap adımlarına yayan kararı da TL'de negatif ayrışmayı önleyen unsurlar arasında yer aldı.