Vergiye dikkat! Düğünde takılan takılar...

Koronavirüs salgını tedbirlerinin kaldırılmasının ardından yoğunluk yaşanan düğün sezonunun olmazsa olmazı takılar, hediyeler... Yeni çiftler yakınlarından gelen hediyelerin vergisinin olup olmadığını araştırıyor. Peki, düğün hediyesi yüklü bir meblağ olursa ne oluyor? İşte bilinmesi gerekenler...

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüs salgını sürecinde getirilen kısıtlamalar düğün yapacak vatandaşları ilgilendiren önemli değişikleri de beraberinde getirdi. Bunların en dikkat çekenlerinde biri takı törenleri takı törenleri...

Düğünlerin olmazsa olmazı da takılar ve hediyelere ilişkin vatandaşlar yakınlarından gelen hediyelerin vergisi var mı merak ediyor. Yasaya göre düğün hediyeleri için vergi istisnası var.

Öte yandan düğün hediyesi otomobil olursa ya da geline yüklü bir çeyiz parası verilirse durum değişiyor. İşte ayrıntılar...

Hürriyet'ten Ahmet Karabıyık'ın yazısı: 

Bu kez Amasya Taşova’dan bir düğün: ’Dedesinden torununa sıfır otomobil.’ Takı olsun, otomobil olsun...

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte gelin ve damata verilen düğün hediyeleri sonuçta bir değer ifade ettiğinden yeni çiftler “Acaba bu hediyelerin vergisi var mı?” diye de soruyor.

İstisna tanınıyor

Normalde anne-babadan dededen, nineden, kardeşten dahi olsa alınan hediyelerin (belirli tutarın üzerindeyse) vergisi de var. Ancak düğünde takılan para, altın vb. hediyeler için Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu (VİV) istisna tanıyor.

Yasadaki ifadesiyle belirtirsek ‘örf ve âdete göre verilmesi mutat (alışılmış) bulunan hediye, cihaz, yüz görümlüğü ve drahomalar’ için istisna tanınıyor, vergisi istenmiyor. (VİV Kanunu Md. 4/c)

Hediye otomobilse

Evet, örf ve adete göre verilen altın, para gibi takılan kıymetler için gelin ve damadın vergi ödemesi gerekmiyor, konu net. Ancak sıfır otomobil gibi çok daha yüksek değerde kıymetler için vergisi yoktur demek mümkün olamıyor.

Bu konuda Maliye’nin yaptığı açıklamalarda da; düğünde geline takılabilecek para ve takılara göre çok daha değerli hediyelerin, örf ve adete göre verilen hediye tutarlarını aşacağından yasadaki istisna kapsamına giremeyeceği belirtiliyor.

Çeyiz parası

Kızına düğününde 400 bin dolar tutarında çeyiz parası veren bir baba ‘vergisi var mı acaba?’ diye tereddütünü Maliye’ye sormuş. Maliye, cevabında vergiye tabi olduğunu belirtmiş.

“Çeyiz parası olarak; kızınıza verdiğiniz 400 bin dolar tutarındaki hediye, örf ve âdete göre verilmesi mutat bulunan hediye kapsamında değerlendirilemeyeceğinden Veraset ve İntikal Vergisi’nden istisna tutulması mümkün değildir” şeklinde cevap verilmiş. (İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı, 26 Mart 2013 Tarih ve 176 Sayılı Özelge)

İstisna tutarı 7 bin 703 lira

Aile üyelerinden; anne-babadan, dededen-nineden, kardeşten, eşten de gelmiş olsa da bağış ve hediyeler vergiye tabi. İstisna tutarı 2021 yılı için: 7.703 lira. Bu değeri aşan tutarda hediye, bağış alan kişiler vergi ödemek zorunda.

Yalnız; anne, baba, eş ve çocuklardan bu hediyeleri alanlar için, verginin oranı yarı yarıya düşüyor. Hediyenin taşınır (menkul)-taşınmaz (gayrimenkul) olması da fark etmiyor.

Mücevherat, otomobil, konut vb. tüm karşılıksız olarak edinilen varlıklar için vergisinin hesaplanıp ödenmesi gerekiyor. Karşılıksız intikal eden varlıklar için beyanname verme süresi bir ay. Ödeme, beyandan sonra üç yılda ve altı taksitte (her yıl Mayıs ve Kasım aylarında) yapılabiliyor.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.17 -0.0025%
GBP/USD 1.37 0.0146%
USD/JPY 109.42 0.1922%
USD/CHF 0.92 0.0324%
AUD/USD 0.73 0.2765%
USD/CAD 1.28 -0.2184%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,385.61 0.00%
ALTIN 492.86 0.12%
DOLAR 8.62 -0.07%
EURO 10.12 0.02%
BRENT 75.07 0.15%