Düğünler açıldı mı, yasak mı? Nişan, düğün ve kına organizasyonları nasıl olacak? Kabine sonrası düğünler tamamen açıldı

Kademeli normalleşme süreci ardından düğün yasakları da kademeli olarak kaldırılıyor. İçişleri Bakanlığı yeni düğün kısıtlamasına dair genelge yayımladı. Buna göre, yiyecek ve içecek ikramı yapılabilecek, 100 davetli sınırı da kaldırılıyor. Peki, düğün yasakları ne zaman kalkacak?

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

İçişleri Bakanlığı, yayımladığı yeni düğün genelgesinde bazı yasakların kalktığını duyurdu. Düğün, nişan ve kına organizasyonu yapacak olan çiftler, yasaklar kalktı mı merak ediyor. Düğünler nasıl olacak? İşte, düğünlerde uygulanacak yeni uygulamalar.

DÜĞÜNLER YASAK MI, AÇILDI MI? 

Düğünlere ilişkin kısıtlamalar 1 Haziran'da kısmen kaldırılmıştı. Genelgeyle düğünlere ilişkin bazı yasaklar daha kaldırıldı. Buna göre, davetlilere yiyecek-içecek ikramına yeniden başlanacak. Kapalı alanlarda ise daha önce belirlenen azami 100 davetli sayısı da sonlandırılacak. Öte yandan, kısıtlamalar kapsamında 21.00 itibarıyla düğünler sona erecek.

Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde nikah törenleri ve düğünlerle ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz riayet edilmesi, Masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması ile temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması, Yiyecek-içecek ikramının yapılmaması, kişi başı asgari 6 m² alan bırakılması, Azami 100 davetli ile sınırlandırılması, kaydıyla 15 Haziran 2021 Salı gününden itibaren yapılabilecektir.

Yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran 2021 Salı günü son verilecektir. Bu tarihten sonraki nikah törenleri ve düğünlerde yiyecek-içecek ikramı yapılabilecek olup kapalı alanlarda kişi başına en az 6 m² alan bırakılması kaydıyla azami katılımcı sınırı uygulanmayacaktır. Nişan ve kına gibi etkinliklere 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra izin verilecektir.