Dünyada koronavirüs ölümleri artıyor!

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 180 milyona dayandı Dünya Sağlık Örgütü, Afrika'da son bir haftada can kayıplarının yüzde 40 oranında arttığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 180 milyona dayandı. 3 milyon 897 binden fazla kişi de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Vaka ve can kayıplarının artması nedeniyle birçok ülke yeni tedbirler alıyor. Rusya'da vaka ve can kaybı sayıları yükselişte.

Son 24 saatte 546 kişi ile şubat ayından bu yana en yüksek günlük can kaybı yaşandı.

Yayılımın hız kazandığı başkent Moskova'da tedbirler artırıldı. 500'den fazla seyircinin katılacağı etkinlikler yasaklandı. 28 Haziran'dan itibaren restoranlara da sadece aşı olanlar, hastalığı atlatanlar ya da negatif testi bulunanlar girebilecek.

Koronavirüs kaynaklı can kayıpları Afrika'da da artış gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü, kıtada son bir haftada can kayıplarının yüzde 40 oranında arttığını açıkladı. Artışın nedeni olarak, aşı ve kişisel koruyucu malzeme yetersizliği gösterildi.

İsrail'de de vakalar yeniden artışa geçti. Artışın "salgında yeni bir dalga" olarak görüldüğü belirtildi. Zorunlu olmaması halinde yurt dışı seyahatlerin yapılmaması istendi.

Çin, salgın tedbirleri kapsamında uyguladığı sınır kısıtlamalarını gelecek yılın ortasına kadar uzattı. Söz konusu karar, koronavirüsün yeni varyantları nedeniyle alındı.

Merkel iki farklı aşı yaptırdı

Almanya Başbakanı Angela Merkel'e ise ikinci doz koronavirüs aşısı uygulandı. İlk doz aşısını Astrazeneca ile yaptıran Merkel, ikinci doz için Moderna'yı tercih etti.