Dünyanın en ilginç 19 hayvanından biri Erzincan'dan çıktı

Dünyanın en ilginç hayvanları arasında bulunan hem kanguruya hem tavşana benzeyen uzun kuyruklu Arap tavşanı Erzincan'da görüntülendi.

Google Haberlere Abone ol

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) ’kırmızı’ listesinde bulunan Arap tavşanı Erzincan'nın Çağlayan beldesinde vatandaşlar tarafından görüntülendi. Dünyanın en ilginç 19 hayvanı arasında olan Arap tavşanı benzerliği nedeni ile sık sık kanguru faresi ile karıştırılıyor.

 

"Daha önce böyle bir hayvan görmedik"


Küçükbaş hayvancılıkla uğraşan Necdet Anlar, gece saatlerinde yaylaya hayvanlarının yanına aracıyla giderken daha önce görmediği bir hayvanla karşılaştı. İlk başta korkarak gördüğü hayvana yaklaşan Anlar ve yanındaki arkadaşı, tehlikeli olmadığını görünce daha yakından cep telefonlarıyla görüntü almaya başladı. Necdet Anlar, çok sevimli buldukları ve kuyruk kısmındaki ilginç yapısı nedeniyle dokunarak sevdikleri hayvanla daha önce hiç karşılaşmadıklarını ifade ederek, “Bu canlının kulakları tavşana benziyor, hareket şekli ise kanguruyu andırıyor” dedi.

 

"Su içmeden yaşayabiliyor"


Daha önceki yıllarda da Tunceli ve Elazığ'da birkaç kez görülüp Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin 'kırmızı' listesinde bulunan kanguru faresi diye haberlere konu olan canlının aslında Arap tavşanı olduğu kaydedildi. Su içmeyerek doğada kalabilen ender hayvanlardan kanguru faresi, dünyanın en ilginç 19 hayvanından biri olarak kabul ediliyor. Arap tavşanı ise Orta Anadolu Bölgesi ve Batı Anadolu Bölgesi ovaları ile Doğu Anadolu'nun yayla ve steplerinde görülüyor. Arap tavşanının nesli henüz tükenme tehlikesi altında değil. Bu tür de IUCN tarafından "asgari endişe" kategorisinde sınıflandırılmış durumda.