Ünlü gazeteci-yazarın ölümü yasa boğdu

Edebiyat dünyası için çok önemli bir isim olab Gazeteci yazar Emin Karaca dün koronavirüs nedeniyle 72 yaşında hayata veda etti.

Google Haberlere Abone ol

Nâzım Hikmet’ten Vedat Türkali’ye, Hikmet Kıvılcımlı’dan Esat Adil’e ‘eski tüfekler’ diye andığı Türk edebiyatı ve solunun önemli isimleriyle, Türk solunun önemli olaylarıyla ilgili pek çok araştırma-inceleme kitabına imza atan gazeteci yazar Emin Karaca, dün 72 yaşında hayata veda etti.

Karaca’nın vefatını, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti “Değerli meslektaşımız Emin Karaca’yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Mesleğimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Karaca’nın ailesinin, dostlarının ve meslektaşlarının acısını paylaşıyor, sabırlar diliyoruz” ifadeleriyle duyurdu.

1949’da Denizli’de doğan Karaca, gazeteciliğe 1968’de Babıâli’de başladı. Sol hareketin içinde yer alan Karaca, 12 Mart 1971 darbe döneminde tutuklandı. 1974’te aftan yararlanarak hapisten çıktıktan sonra da uzun yıllar gazeteciliğe devam eden Karaca, 1980’li yılların sonundan itibaren tüm zamanını yazarlığa ayırdı. Türkiye Yazarlar Sendikası’nda iki dönem (1995-1998) genel sekreter olarak görev yapan Emin Karaca, 1996-99 arasında Radikal gazetesinde ‘Exlibris’ köşesini yazmıştı.

‘Türk Basınında Kalem Kavgaları’ ve ‘Türk Edebiyatında Kavga’ gibi kitaplara da imza atan Karaca, meslek yaşamında Musa Anter Gazetecilik Yarışması’nda köşe yazısı dalında birincilik ödülü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başarı Ödülü ve Cevdet Kudret Araştırma-İnceleme Ödülü dahil pek çok ödülün sahibiydi. Karaca, Nâzım Hikmet hakkında en çok kitap yazan yazarların başında geliyordu: ‘Nâzım Hikmet Şiirinde Gizli Tarih’, ‘Nâzım’ın Aşkları’, ‘Sevdalınız Komünisttir: Nâzım Hikmet’in Siyasal Yaşamı’, ‘Tepeden Tırnağa Nâzım Hikmet’, ‘Romantik, Mistik, Ağır Mahkûm ve Göçmen Şair Nâzım Hikmet’ gibi kitapları kaleme almıştı.