El Bağdadi'nin sağ kolu olduğu iddia edilen bir kişi İstanbul'da yakalandı

Terör örgütü DEAŞ'ın öldürülen eski elebaşı Ebu el-Bağdadi ile ilişkisi olduğu iddia edilen bir kişi İstanbul'da gözaltına alındı. Zanlı mahkemece tutuklandı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: A.A

Terör örgütü DEAŞ'ın eski elebaşı Ebu el-Bağdadi ile ilişkili olduğu hatta sağ kolu olduğu iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İstanbul Bölge Başkanlığı ekipleri, terör örgütü DEAŞ ve çatışma bölgeleriyle iltisaklı şüphelilerin tespit ve deşifre edilmesine yönelik çalışma başlattı.

Ekipler, 2014'te çatışma bölgelerine giden ve burada DEAŞ terör örgütü içerisinde silahlı eğitim verdiği, örgüt içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet yürüttüğü, örgütün karar organı içerisindeki sözde üst düzey emirleri ile müşterek hareket ettiği belirtilen yabancı uyruklu A.S.İ.M.'nin İstanbul'da olduğunu tespit etti.

Yapılan çalışmada, 2019'da ABD'nin İdlib'de düzenlediği operasyonda öldürülen terör örgütü DEAŞ'ın elebaşı Ebu el-Bağdadi'nin Suriye'de güvenli bölgelere geçişinde rol aldığı ve halihazırda çatışma bölgelerinde bulunan örgüt mensuplarıyla irtibatlı olarak hareket ettiği değerlendirilen zanlı, 28 Nisan'da Ataşehir'de düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheli, İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Soruşturma savcılığına çıkarılan şüpheli, tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nde sorgulanan şüphelinin tutuklanmasına karar verildi.