HDP kararını açıkladı! Aday çıkarmayacaklar

HDP'nin de dahil olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde aday çıkarmama kararı aldıklarını açıkladı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Tarihsel sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayacağımızı deklare ediyoruz" dedi.

HDP kararını açıkladı! Aday çıkarmayacaklar

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşenleri olan Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik kararlarını açıkladı.

Buldan'ın konuşmasından satır başları:

Tüm muhatapların şeffaf bir diyalog ekseninde özgür tartışma yürütebildiği günler özlem ve talebimizdir. Ülke ve toplum olarak 15 Mayıs sabahına umutla uyanacağız. Emek ve Özgürlük İttifakı tüm ezilenlerin sözcüsüdür, gençlerin özgür yaşamının güvencesidir. Emek ve Özgürlük İttifakı olarak kadınların yok sayılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Kadınların eşit temsiliyet ilkesiyle siyasette özne olmasının en güçlü savunucusu olduğumuzu belirtmek istiyoruz. İstanbul Sözleşmesini yeniden yürürlüğe koyacağız.

"ADAY ÇIKARMAYACAĞIZ"

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tarihsel sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Ülkede demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin gerçekleşmesi için bu iktidardan hesap sormak konusunda oldukça kararlıyız. Bu nedenlerle cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayacağız.