Ender Saraç: Tok karnına tatlı yemeyin

TV100 ekranlarının sevilen programı Cengiz Semercioğlu ile Sabah Sohbeti" programına konuk olan Dr. Ender Saraç, sağlıklı yaşam için beslenme tüyolarını izleyicilerle paylaştı.

Eylül ayında 60 yaşına gireceğini söyleyen Dr. Ender Saraç, dinç ve sağlıklı görünümünün sırrını şöyle açıkladı:

"Hayatı ve insanları çok seviyorum. Egzersizi asla ihmal etmiyorum. Yüzme, yürüyüşün yanı sıra kas yapmak için haftada 2-3 kez direnç egzersizleri (aletli pilates, dövüş sporları, ağırlık çalışmaları gibi.) yapıyorum. Yürüyüşe kilo verir yağ yakarız ama kas yapamayız. O nedenle direnç egzersizleri önemli. Belli bir yaştan sonra kaslar eriyor. Kaslar ve kemikler eriyince de metabolizma, kalori tüketmi bozuluyor. Kas kaybını durdurmak için bol protein almak, bol antioksidan almak ve direnç egzersizleri yapmak şart.

Bunun dışında geceleri çok geç ve ağır yemiyorum. Kızartma, beyaz un, beyaz şeker hayatımda az. Hiç olmamasını desteklemiyorum. Sabahları güzel bir siyez buğdayından veya kara buğdaydan veya organik bir tam çavdardan, eski usul buğdaydan, ekşi mayayla mayalanmış bir tam tahıllı ekmek bağırsakları çalıştırır, B vitamini kaynağıdır, mutluluk verir. Kızarmış bir dilim ekmek sabahları yerim. Zeytinyağı, kekik, zahter yenebilir. Yemekten keyif almak, lezzet almak sağlık açısından gereklidir.

Ekmeği yeme, tatlıyı yeme, çikolatayı yeme, asla şunu ağzına koyma bubu yarattığı stres, o maddedin oluşturabileceği zarardan daha kötüdür. Ama ben günde en fazla 1 dilim ekmek yiyorum ve doğru ekmeği yiyorum. O da çok iyi geliyor.

Tuzu genellikle Himalaya tuzu kullanıyorum ya da Pülümür, Yozgat, Çankırı gibi bölgelerde çok kaliteli kaya tuzları var. Bunları kullanıyorum çünkü çok tuzsuz beslenmem çünkü tansiyonum düşüktür. Fazla tuzsuz yersek kas krampı, halsizlik, güçsüzlük olur. ama bu tuzlu yiyin demek değil. Her bünye kendisine göre bu ayarlamayı yapmalı. Tuza evet ama şekere hayır.