Erdoğan: Müptezeller Türkiye'yi ele geçiremeyecekler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programında halka hitap etti. Erdoğan, "Ruhlarını iblise satanlar var, O müptezeller Türkiye'yi ele geçiremeyecekler" dedi. Erdoğan daha sonra "Hafıza 15 Temmuz Müzesi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

2016 yılının 15 temmuz gecesi milletimizin istiklali ve ülkemizin istikbalini korumak için uçakların tankların kurşunların karşısına dikilen kahraman milletimizin her bir ferdini hürmetle muhabbetle selamlıyorum.

O gece şehit verdiğimiz 251 vatan evladının her birine Rabbimden rahmet niyaz ediyorum. Gazilerimize cenabı Allah’tan sıhhat ve afiyet diliyorum.

Şehitlerimizin kabirleri nur mekanları cennet olsun inşallah.

Burası anlamlı bir mekan. Saat 23.15 civarı tankların arasında Sayın Bay Kemal gelip Bakırköy’e geçti. Kendi ifadesiyle "Bakırköy Belediyesi'nde gidebilecek bir otel bulamadığım için oraya gittim' dedi.

Değerli kardeşlerim 01.15 ve biz de yine buraya indik. Eşim kızım torunlarım ve damadımla beraber buraya indik.

Burada kim vardı? Burada millet vardı. Üzerimizden geçen F-16’lar helikopterler vardı ve onlar mermilerini yağdırıyordu fakat biz bir şeye inanıyorduk.

Diyorduk ki 'Korkmayın Allah bizimle beraberdir.'

O gece 16 saat süren o süreçte şahsım basın toplantı mı yaptım. Valimi, aynı şekilde 1. Ordu komutanımız aynı şekilde basın toplantıları yapıldı. Mesaj verildi.

Bu mesaj verildikten sonra her şey Elhamdülillah yerli yerine oturdu.

Bütün mesele neydi? O gün o gece dünyaya örnek teşkil edecek bir duruş sergileyen medyamızın sivil toplum kuruluşlarımıza aydınlarımıza şahsım ve milletim adına özellikle teşekkür ediyorum.

Sabaha kadar kesintisiz ve sela okuyan imamlarımıza illerimize seccadelerin en başında dua eden kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum.

 

Bütün dünyada, dünyanın dört bir köşesinde Türk bayraklarıyla sokaklara çıkan vatandaşlarımıza soydaşlarımıza bütün dost ve kardeşlerimize özellikle buradan selamlarımı gönderiyorum.

O gece barikatları geçerek kurşunlara karşı durarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelen tepelerine bırakılan bombalara rağmen vakur duruşlarını bozmaya milletvekillerimizin selamlıyorum.

Millet sokakta İstiklalini korurken milletin vekilleri de orada demokrasiye Milli irade sımsıkı sahip çıkmıştır.

"Ruhlarını İblise satanlar Türkiye'yi ele geçiremeyecekler"

Milli Mücadele sürerken işgal kuvvetleri hatırlayın Polatlı'ya kadar geldiler. 

Daha önceki darbelerde meclis ruhuna saldırı olsa bile meclis binası fiilen alınmadı.

15 temmuz'daki darbeye teşebbüs eden hainler bunu da yaptılar.

Hamdolsun milletin iradesine de evine de olsa o eller bizzat millet tarafından kırıldı.

Hiçbir darbe, darbe girişimi yapanların yanına kar kalmadı. 

Kardeşlerim Allah'ın izniyle bundan sonra da kar kalmayacaktır inşallah 

Ruhlarını iblise satanlar. Onlar Türkiye’yi asla ele geçiremeyecekler. O karanlık gecede okunan selalar kalplerimizi nasıl bütünleştirdiyse inşallah bundan soran da aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz.

Darbecilerin başındaki haini gözünü kırpmadan vuran Ömer Halisdemir’i unutmayacağız. Darbecilerle son ana kadar savaşan Albay Sait Ertürk’ü unutmayacağız. Tanıma şerefine eriştiğim Erol Olçok’u, İlhan Varank’ı unutmayacağız. 251 şehidimizin hiçbirini unutmayacağız. Şehitlerini unutanların yürekleri kurur.

"Sizlerle bir müjdeyi paylaşmak isterim"

Sizlerle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından hazırlığı yürütülen Türkiye Şehit Yakınları ve Gazilerle Dayanışma Vakfı’nın kuruluşu resmen tamamlandı. Vakfımızın hayırlı olmasını diliyorum.

"S-400’ler en güçlü savunma sistemidir"

İçinden geçtiğimiz dönemin geleceği şekillendireceğini görmeyenlere diyecek bir şeyimiz olmaz.

S-400’leri aldık mı? 8 uçak geldi diğerleri de geliyor. Ne dediler? Alamazlar yapamazlar nereye koyacaklar? Ne oldu? Aldık mı? Ve şu anda montajlar başladı mı? Takvim işliyor mu?

İnşallah Nisan 2020’de tamamı yerlerine yerleştirilmiş olacak. Biz dik durduk dikleşmedik. Ama biz Türk’üz verdiğimiz sözün arkasında dururuz durduk.

Ve bu bir taarruz sistemi değildir bir savunma sistemidir. Ülkemize saldırmak isteyenlere karşı S-400’ler en güçlü savunma sistemidir. Rusya ilke birlikte bunu ortak yatırım olarak yapıyoruz yapmaya devam edeceğiz.

Milletimizle çıktığımız bu yolculuğu menziline ulaştırana kadar durmayacağız. Vatanımızın bağımsızlığı için can veren tüm kahramanları şükranla yad ediyorum.

"15 Temmuzu unutturmamak hepimizin görevidir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Atatürk Havalimanı'ndaki halka hitabından sonra 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu Yakası girişinde 15 Temmuz Şehitler Makamı'nın hemen altında bin 500 metrekarelik alana inşa edilen Hafıza 15 Temmuz Müzesi, FETÖ mensuplarınca gerçekleştirilen hain darbe girişiminin üçüncü yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı etkinlikle açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmasında "15 Temmuz'u unutmamak ve unutturmamak, sanatçısıyla sinemacısıyla öğretmeni, öğrencisi, akademisyeniyle hepimizin ortak görevidir" dedi. 

Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

Milletimize şanlı tarihini hatırlatacak pek çok eser, belge ve olay, maalesef bilinçli bir şekilde geri plana itildi. Oysa kökleri kuruyan bir ağaç nasıl ayakta duramazsa, mazisiyle bağları zayıflayan milletler de yaşayamaz.

Siyasi tarihimizin en büyük ihanetlerinden biri, milletimizin fedakarlığı, cesareti ve mücadelesi sayesinde demokrasi zaferine dönüştü.

Anadolu toprakları o gece (15 Temmuz) bir kez daha bize vatan kılınmıştır.

Milletimiz bir daha benzer acı yaşamasın,siyasetin üzerine darbe gölgesi düşmesin diye Yassıada'yı 27 Mayıs'ın canlı şahidine dönüştürüyoruz.

15 Temmuz'u unutursak daha büyük acıların, daha büyük kalleşliklerin yaşanmasına engel olamayız.

15 Temmuz ihaneti ve milletimizin bu ihanete verdiği cevap, nesilden nesile aktarılması gereken kutlu bir emanettir." ifadelerini kullandı.