Erdoğan'ın açıklayacağı müjdenin ayrıntıları ortaya çıktı! Kira,doğal gaz, elektrik...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kiralarda düzenlemeye gidiyoruz" sözlerinin ardından milyonların gözü yarınki toplantıya çevrildi. Gündemde olan destekler neler, beklentiler neler? 'Kira müjdesi' ne anlama geliyor?

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Kiralarda düzenlemelere gidiyoruz. Onları da kısa zamanda büyük ihtimalle kabine toplantımızın ardından açıklayacağız" diyerek açıkladığı düzenlemenin detayları belli oldu. 

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı yarın gerçekleşecek ve kiralarla ilgili düzenlemeler yarınki toplantıda gündeme gelecek. Esnaf temsilcileri bir süre önce hem Hazine ve Maliye Bakanı hem de Ticaret Bakanı ile görüşmeler gerçekleştirmişti. Bazı talepleri vardı. Bu taleplerin başında da kira ve fatura desteği geliyor.

Dükkan kirasında zorluk yaşayan esnafın sadece kira giderleri değil faturaları ile ilgili de destek verilmesi gündemde. Bir kısmının hibe olabileceği bir kısmının kredi şeklinde verilebileceği değerlendiriliyor. Bu konuda bakanlığın çalışmaları var. Burada esnafın yaşadığı gelir kaybına göre desteklerin de verilebileceği ifade ediliyor. Pandemi bitene kadar bu desteklerin verilmesi planlanıyor. Tabi esnafların kira sözleşmelerindeki ücretlerinin bir kısmı hibe edilebilir, bir kısmı uzun vadeli krediler ve faizsiz desteklerle kredilerle sağlanabilir. 

Esnafın ödemesine göre bir oran belirlenecek. Bu oranlara göre desteklerin hibelerin verilmesi planlanıyor. Kabine'de bunlar ele alınacak. Bir de diğer boyut var. Kamuda kiracı olan işletmeler esnaflar var. Yani kiralarını kamu kurumlarına ödeyen esnaflar var. Bunlarla ilgili de konu Kabine gündemine geliyor. Kabine'de bu esnafların da yine kiralarını daha ileri bir tarihte ödemelerini veya bunlara hibe verilmesi yönünde talepler var. Bunların hepsi yarınki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde ele alınacak ve Kabine'nin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacak.

Son olarak bir kez daha belirtmek gerekirse esnafın ödeyemediği kiraları ve faturaları için belli bir oranda hibe ve destek verilmesi Kabine'nin gündeminde. Bunlara ilişkin detaylı açıklamayı da Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın yapacak.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.21 -0.0364%
GBP/USD 1.40 0.0143%
USD/JPY 107.12 0.1308%
USD/CHF 0.92 -0.0434%
AUD/USD 0.78 0.2184%
USD/CAD 1.26 0.0079%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,531.05 0.00%
ALTIN 409.85 -0.17%
DOLAR 7.45 -0.05%
EURO 8.99 -0.03%
BRENT 65.00 0.79%