Doğaya 2001 ekmek bıraktılar

Son dönemde yaşanan doğal afet ve kazaların ardından Erzurum esnafından ilginç bir hareket geldi. Kendisinin din adamı ve esnaf olduğunu söyleyen Muhittin Olçun, Pir Ali Baba Türbesi'nin olduğu bölgeye 2001 ekmek bıraktıklarını ve dua ettiklerini söyledi.

Kaynak: DHA

Erzurum'da her yıl doğaya 1001 ekmek bıraktıklarını söyleyen Muhittin Olçun, geleneğin 487 yıl önce Pir Ali Baba tarafından başlatıldığını ifade etti. Türkiye'yi doğal afetlerden korumak için gerçekleştirilen ritüelin, bu yıl yaşanan olayların ardından tekrarlandığını söyleyen Olçun, bu kez 2001 ekmek bıraktıklarını kaydetti.

Bir ay boyunca çeşitli camilerde okunan 45 bin 835 hatim duası yaklaşık 5 bin kişinin katılımı ile 17 Ocak Cuma günü Ulu Cami'de yapıldı. Hatimler sürdüğü günlerde Muhittin Olçun, Pir Ali Baba'nın merkez Palandöken ilçesine bağlı Dutçu köyündeki türbesinin bulunduğu dağa yaban hayvanlar için araçlarla götürdüğü 1001 ekmek bıraktı.

Esnaflığın yanı sıra din adamlığı ve televizyon programcılığı da yapan Olçun, "Pir Ali Baba, 'Eğer her yıl binbir hatim okursanız, Allah bu memleketi özellikle zelzeleden (doğal afetlerden) korur' sözü ile başlayan gelenekte bende yıllardır yaban hayat için doğaya 1001 ekmek bırakıyorum. Ama son günlerde art arda yaşanan felaketler nedeniyle Pir Ali Baba'nın türbesinin bulunduğu dağlık alana gelip dua ederek doğaya bu kez 2001 ekmek bıraktık. İnşallah yaşadığımız bu olayları bir daha ne biz ne de bir başkası yaşamaz" diye konuştu.

Yaban hayata sahip çıkılması gerektiğini sözlerine ekleyen Muhuttin Olçun, "Doğada yiyecek bulamayan vahşi hayvanlar değil köylere şehre bile iner. Aç kurtlar köylere kadar inip köpekleri öldürüyor. Bursa'da domuzlar markete girdi. Hayvanlara huzur vermeyen bir toplumun inan ki kendisi de huzur bulamaz. Doğada yaşayan hayvanlar aslında bize birer emanettir. Bu nedenle onlara sahip çıkmamız gerek" dedi.