Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, yolsuzluk yapmaktan hapis cezasına çarptırıldı

Fransa'da yolsuzluk davasında yargılanan eski Cumhurbaşkanı Ncolas Sarkozy hakkında bugün karar verildi. Hakim, Sarkozy için iki yılı ertelemeli üç yıl hapis cezasına hükmetti.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: İHA

Geçtiğimiz Kasım ayında mahkemeye gelen Sarkozy, Fransa'da yolsuzluk suçlamasıyla yargıç karşısına çıkan ilk eski cumhurbaşkanı olmuştu.

2007-2012 arasında Fransa'yı yöneten Sarkozy, partisi hakkında yürütülen mali soruşturma konusunda bilgi sızdırması için bir yargıca rüşvet vermeye çalışmakla suçlanıyordu.

Chirac'tan sonra ikinci isim

Sarkozy, modern Fransız tarihinde Jacques Chirac'dan sonra yolsuzluktan mahkum olan ikinci isim oldu. Fransa'da bir diğer eski cumhurbaşkanı Jacques Chirac da 2011 yılında zimmetine para geçirmekten hüküm giymişti. Chirac, 2011 yılında kamu fonlarını yönlendirmek ve kamu güvenini istismar etmek suçlamalarından ötürü iki yıl hapis cezası almış, sağlığının kötü olmasından dolayı yargıç karşısına çıkmamıştı.

Toplamda 3 yıl hapis cezası aldı

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yolsuzlukla suçlandığı "telekulak" davasında 1’i kesinleşmiş, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Jacques Chirac'tan sonra ülkede mahkum edilen ikinci cumhurbaşkanı oldu. Paris Ceza Mahkemesi, "telekulak" davasında yolsuzlukla suçlanan Sarkozy’yi 1’i kesinleşmiş 3 yıl hapis cezasına mahkum etti. Aynı davada yargılanan Sarkozy'nin eski avukatı Thierry Herzog ve eski Yargıtay Yüksek Savcısı Gilbert Azibert de 1’i kesinleşmiş 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Herzog’un ayrıca 5 yıl boyunca avukatlık mesleğini uygulaması yasaklandı.

Kaddafi'den destek almış

2007'de Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yürütmek için o zamanki Libya lideri Muammer Kaddafi'den yasa dışı maddi destek aldığı ve Fransız kozmetik devi varisi Liliane Bettencourt'tan yasa dışı ödemeleri kabul ettiği ile ilgili açılan soruşturmalarda, Sarkozy’nin eski avukatı Herzog'un Sarkozy ile iletişim kurmak için özel bir hat oluşturduğu keşfedilmişti.
Sarkozy, kendisine karşı açılan davalarla ilgili gizli bilgilere ulaşmak için avukatı aracılığıyla, yargıç Azibert ile yolsuzluk paktına girmekle suçlu bulundu. Sarkozy, kendisine bilgi sızdırması karşılığında Eski Yargıtay Yüksek Savcısı Azibert’e Monako’ya tayin sözü verdiği ortaya çıkmıştı.
Nicolas Sarkozy, 2007-2012 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştı.