Estetik burun ameliyatı hakkında sık sorulan sorular

Gerek görsel gerekse sağlık nedeniyle yapılabilen burun estetiği operasyonları, tüm dünyada en sık yapılan ameliyatların başında geliyor. Burun estetiği operasyonu ile ilgili en çok merak edilen soruları, uzmanlar yanıtladı. İşte o sorular ve cevapları...

Google Haberlere Abone ol

Dünya genelinde en sık yapılan operasyonlarının başında gelen burun estetiği operasyonları, hem görsel hem de sağlık açısından değerlendirilmektedir. Ülkemizde ağırlıklı olarak burun şeklinin beğenilmemesi nedeniyle estetik burun ameliyatları yapılmaktadır. Bunun dışında travmalara bağlı olarak gelişen şekil bozukluğunu düzeltmek amacıyla da burun ameliyatları yapılmaktadır. Burnun kemerli olması, uzun olması, burun ucunun düşük olması, burun deliklerinin büyüklüğü veya asimetri gibi şikayetler estetik operasyonlarla düzeltilmektedir.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Mehmet Akdağ, estetik burun ameliyatı hakkında merak edilen soruları cevaplandırdı.

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti, buruna kalıcı şekil verme, estetik olarak burun şeklini değiştirme anlamını taşır. Tıbbi olarak estetik burun ameliyatı anlamına gelir. Bu ameliyat burun iskeleti ve yumuşak dokularının yeniden şekillenerek yüze göre uyumlu ve orantılı bir hale getirilmesidir.

Ameliyatın riskleri nelerdir?

Vücuda yapılan her türlü cerrahi müdahalede azda olsa bir risk vardır. Risksiz bir ameliyat ne yazık ki mümkün değildir. Rinoplasti’de de en sık karşılaşılan sorunlar kanama, enfeksiyon, anestezi ile ilgili sorunlar sayılabilir. Bunlar ile ilgili ameliyat öncesinde hastaları muhakkak bilgilendirmek gerekir.

Sağlık Sigortası ameliyatı karşılar mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu veya Özel Sağlık Sigortaları estetik burun ameliyatı ile ilgili işlemleri karşılamamaktadır. Sadece burun nefes alma sorunlarını gideren ameliyatları karşılar.

Ameliyat sırasında hangi teknik kullanılır?

Rinoplasti ameliyatı temelde iki teknik ile yapılır. Açık teknik ve kapalı teknik. Açık teknikde burun ucuna kesi yapılarak burunu oluşturan kıkırdak ve kemikler direk ortaya konur ve ameliyat direk görüş altında yapılır. Kapalı teknikte ise burunu oluşturan kıkırdak kemiklere burun içinden kesiler yapılarak müdahaleler yapılır. Her iki tekniğinde kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Burada önemli olan cerrahın hangi tekniğe daha hakim olduğudur. Hangi teknikte daha başarılı oluyor ise o tekniği kullanmalıdır.

Ameliyat sonrası ağrı olur mu?

Bilinenin aksine bu ameliyattan sonra çok ciddi ağrı olmaz. Çünkü ameliyat sonrası ilk gün damar yolundan ağrı kesiciler yapılır. Sonraki günlerde ise ağrı duymaması için ağrı kesici ilaçlar verilir. Bu ilaçlar aynı zamanda ödemin gerilemesine de katkı sağlar.

Ameliyat sonrası yüzde şişme morarma olur mu?

Bu ameliyattan sonra yüzde şişlik, morarma, burun tıkanıklığı, ağız hareketlerinde kısıtlama gibi şikayetler olabilir. Ancak bunlar geçici şikayetlerdir. Şişlik ve morarma genellikle 2.veya 3.gün belirginleşir ve 7-10 gün içerisinde minimale iner.

Ameliyat sonrası burun ucunda düşme olur mu?

Ameliyattan sonra burun ucunda bir miktar düşme olabilir. Bu durum göz önünde bulundurularak ameliyat yapılmalıdır. Seçilen tekniğe göre burun ucunda düşme miktarı farklı olur. Burnun üst dudak ile yaptığı açı normalde 90 ile 105 derece arasındandır. Düşük burun ucu olan hastalarda bu açı 90 derecenin altındadır. Dolayısıyla ameliyattan sonra burun ucu bir miktar düşeceği hesap edilerek burun ucu normalden biraz daha kalkık yapılmalıdır. Tabi bunu hasta ile önceden konuşarak planlamak gerekir.

İdeal bir burun estetiği nasıl olmalıdır?

Her insanın yüz yapısı farklıdır. Dolayısıyla burun yapısı da farklıdır. Herkese aynı burun yapılması mümkün değildir. Önemli olan burnun yüzün diğer organları ile olan uyumudur. Ama genel olarak ideal bir burun ameliyatından sonra burun fonksiyonları iyi olmalı, nefes alma rahat olmalı. Burnun alın, kaş, göz, yanak, dudak ve çene ile uyumu sağlanmalıdır. Bunların yanı sıra hastanın da beklentilerine makul ölçüde cevap vermelidir.

Ameliyat sonrası alçı, dikiş ve tamponlar ne zaman alınır?

Burun tamponlarının alınması yapılan ameliyatın şekline göre değişebilir. Ancak genel olarak 7 ile 10 gün içerisinde alınır. Burun sırtındaki alçıda yine 7 - 10 gün sonra çıkarılır ve burun sırtına beyaz yada ten renginde flasterler yapıştırılır. Burun ucuna atılan dikişler eriyebilen dikiş ise alınmaz, erimeyen dikiş ise 7 gün sonra alınır.

Burun ameliyatı sonrası ne kadar sürede normal hayata dönülür?

Bu ameliyat yatarak iyileşmeyi gerektiren bir hastalık değildir. Ancak yine de hastanın konforu açısından en az bir hafta evde istirahat edilmesi uygundur. Hasta bir haftadan sonra normal işine dönebilir. Ancak ağır spor, yüzme gibi buruna darbe getirebilecek durumlardan 6 hafta uzak durulmalıdır. Ameliyattan sonraki gün burun sırtındaki alçıya su değmediği sürece duş almakta bir sakınca yoktur. Burun alçısı çıkarıldıktan sonrada duş alınabilir.

Kapalı burun ameliyatının avantajları neler?

Kapalı burun ameliyatı ile ilgili bilgi veren Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Bora Karaali ise,
"Kapalı burun ameliyatının avantajı burun cildini kesmediğimiz için dikiş atmaya gerek kalmıyor. Dolayısıyla dikiş izi kalma durumu da olmuyor. Bağlar ve damarlar korunduğu için çok daha az şişlik ve az morlukla karşılaşan hastalarımızın iyileşmeleri de çok daha hızlı oluyor ve en önemli avantajı burun ucu normal yapısını koruyor, yapılar kesilmediği için sertlik oluşmuyor. Bu biraz zor bir ameliyat. Çünkü tüm buruna hakim bir iş yapıyoruz. Çalışılan alan oldukça dar olduğundan tüm buruna hakim olmak gerekiyor. Ciddi bir tecrübe ve bilgi isteyen bir yöntem" şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar