Evde bakım maaşları yatırıldı mı? Evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Güncel maaş tutarı nedir?

Vatandaşlar son günlerde internette sık sık "Evde bakım maaşı yatırıldı mı?" sorusuna cevap arıyor. Her ayın ortasında düzenli olarak yatırılmaya başlanan evde bakım ödemesi ilden ile farklılık gösterebiliyordu. Evde bakım ödemelerinden faydalanan kişiler Temmuz zammı sonrası güncel maaşlarını ve maaşlarının ne zaman yatırılacağını araştırıyor. Detaylar haberimizde...

Evde bakım maaşı yatan iller hangileri?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hasta, yaşlı ve engelli bireylerin bakımını üstlenen yakınlarına her ay düzenli olarak evde bakım maaşı ödeniyor. Ay ortasında yapılmaya başlanan ödemeler takip eden günlerde illerden illere değişiklik göstererek devam ediyor. Temmuz ayında gelen maaş zamlarıyla birlikte evde bakım maaşlarına da zam yapıldı. Zammın ardından henüz ilk maaşlarını almamış olan hasta yakınları, zamlı maaşlarının miktarını merak ediyor. Son günlerde sık sık internette sorulan "evde bakım maaşı yatırıldı mı?", "evde bakım maaşı hangi illerde yatırıldı" gibi sorular oluyor. 

Evde bakım maaşı yatan iller listesi belli oldu mu?

Henüz evde bakım maaşı yatan iller listesi belli olmadı. Ödemeler 15 Ağustos ve takip eden günlerde yapılacağı için ödeme listeleri de 15 Ağustos itibariyle netleşmeye başlayacak.

Sms ile evde bakım aylığı sorgulama

Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

Evde bakım maaşı sorgulama 2022

Evde Bakım aylığı ödemelerini E Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile E Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

-  Gelir kriterlerinin uygun olması,

- Bakıma muhtaçlık kriteri,

- Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım maaşı ne kadar?

2022 yılı asgari ücret zammı ile birlikte evde bakım parasının bu yıl ne kadar olacağı da kesinleşti. Asgari ücrete bu yıl yüzde 50,5 oranında bir zam yapılmıştı. Evde bakım parası da bu kapsamda bin 798 TL'den 2 bin 706 TL'ye yükseltildi.

Evde bakım maaşı kimlere verilir?

Evde bakım maaşı engellinin kendisine değil, bakımını yürüten akrabası veya vasisi gibi üçüncü kişilere veriliyor. Evde bakım desteği için üç koşul aranıyor. Birincisi, her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin net asgari ücretin 3’te 2’sinden az olması gerekiyor

Hane içinde birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması halinde, ikinci engelli iki kişi sayılıyor. Örneğin bir anne ve iki engelli çocuğunun yaşadığı ailenin kişi başına geliri hesaplanırken toplam gelirler 3’e değil, 4’e bölünerek kişi başına gelir hesaplanıyor.