Facebook, İzmirli depremzedelere 1 milyon TL verecek

İzmir'de gerçekleşen ve can kayıplarına neden olan deprem ardından sosyal medya kanalı Facebook da STK'larla işbirliği içerisinde olarak bölgedeki vatandaşlara yardımda bulunmak amacıyla bağış yaptı.

Google Haberlere Abone ol

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Bir Kira Bir Yuva” projesine destek olmak üzere Facebook da harekete geçti. Sosyal medya platformu bağış ve reklam kredisi desteği olmak üzere 1 milyon TL'ye yakın para verecek.

Facebook, Açık Açık Derneği aracılığıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Bir Kira Bir Yuva” projesine destek olmak üzere yardım paketini açıkladı. Bu kapsamda Facebook, toplamda yaklaşık 1 milyon TL yardımda bulunacak.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre Facebook, yardım paketi kapsamında şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda faaliyet gösteren ve bir çok STK’nın bir araya gelmesinde çatı platform görevi gören sivil toplum kuruluşu Açık Açık Derneği aracılığıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Bir Kira Bir Yuva” projesine destek olmak üzere 775 bin TL’lik bağış yapacak.

Bağış yanı sıra reklam kredisi de verecek

Aynı şekilde şirket, depremden etkilenen kişilere yardım etmek amacıyla bölgedeki çalışmalarına devam eden Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Kızılay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve İhtiyaç Haritası’nın deprem sonrası süreçle ilgili çevrimiçi kampanyalarına destek olmak üzere 147 bin TL’lik reklam kredisi desteğinde de buluyor.

"Her zaman yanınızdayız" mesajı verdi

Açıklamada görüşlerine yer verilen Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, Facebook olarak bu zor dönemde Türkiye’deki topluluklarının yanında olduklarını dile getirdi. "İzmir’de yaşanan trajedi bizlere özel sektör, kamu sektörü ve tüm bireyler el ele verdiğinde neler yapabileceğimizi bir kez daha hatırlattı" diyen Matraş, Facebook olarak bu süreçte üzerlerine düşeni yapmak için adım attıklarını söyledi. Toplumun ihtiyaç zamanında birbirine yardımcı olmasını kolaylaştıracak araçlar geliştirmek için çalıştıklarına dikkat çeken Matraş, "Önümüzdeki süreçte de bağlantı kurmak, paylaşım yapmak ve büyümek için hizmetlerimize ihtiyaç duyan topluluğumuzun yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Facebook’un İzmir’de yaşanan deprem sonrası attığı adımlardan bahseden Türkiye Kamu Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür ise, “Depremin gerçekleştiği tarihten bu yana kar amacı gütmeyen kuruluşlar için bağışta bulunmak, gerçek zamanlı bilgilerin ve yardımların paylaşıldığı gruplar oluşturmak ve Topluluk Yardımı ve Güvenlik Durumu Kontrolü özelliklerimiz üzerinden Türkiye’deki topluluğumuza yardım sunmak gibi birçok adımı hızlıca hayata geçirdik. Bölgedeki yardım çalışmalarını desteklemek ve ülkemizdeki insanlara bu zor süreçte yardımcı olmak adına faaliyetlerimize devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.21 -0.0131%
GBP/USD 1.36 -0.0073%
USD/JPY 103.87 -0.0096%
USD/CHF 0.89 0.0112%
AUD/USD 0.77 0%
USD/CAD 1.27 -0.0157%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,565.01 0.53%
ALTIN 441.73 -0.04%
DOLAR 7.47 -0.03%
EURO 9.06 -0.04%
BRENT 55.91 0.04%