Fahiş kira için harekete geçiliyor! Kira artışını sınırlayan karar 1 Temmuz’da sona eriyor: Yüzde 25 sınırı uzatılacak mı?

Milyonlarca kiracıyı mağdur eden fahiş kira artışlarını engellemek için yasal düzenleme üzerinde çalışma yapılıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelmesi beklenen düzenlemeyle kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan kararın uzatılması beklenirken fahiş kiraya hapis cezası verilmesi yönünde planlama yapılıyor.

Fahiş kira için harekete geçiliyor! Kira artışını sınırlayan karar 1 Temmuz’da sona eriyor: Yüzde 25 sınırı uzatılacak mı?

Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni dönemde yoğun bir çalışma dönemine girecek. Kısa süre içinde önemli yasaların hayata geçirilmesi planlanıyor. Bunlardan biri de kira düzenlemesi olacak. Kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan karar 1 Temmuz'da sona erecek. O düzenlemenin süresinin uzatılması bekleniyor. 

FAHİŞ KİRAYA 3 YIL HAPİS CEZASI
Kira uyuşmazlıklarında diğer formüller de masada. Adalet Bakanlığı çalışmasını tamamladı. Buna göre Türk Ceza Kanunu’ndaki değişiklikle piyasa ortalamasının üzerinde fahiş kira artışıyla haksız kazanç sağlayanlara bir ila üç yıl hapis cezası verilmesi planlanıyor.

ÇALIŞMA MECLİS BAŞKANLIĞINA SUNULACAK
İki yıla kadar olan suçlarda tutuklu yargılama yapılamazken, üç yılla haklarında soruşturma açılan fahiş kira artışına sebebiyet verenler, mahkemenin takdiri ile tutuklu da yargılanabilecekler. Bu düzenlemeye ilişkin çalışmanın kısa süre içinde Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. 

ARABULUCUYA GİDİLMEDEN DAVA SÜRECİ BAŞLAMAYACAK
27'inci dönemde kabul edilen zorunlu ara buluculuk dönemi de eylülde başlayacak. Buna göre arabulucuya gidilmeden dava süreci başlatılamayacak.