Fenerbahçe Başkan Ali Koç Trabzonspor maçı sonrası adeta ateş püskürdü: "Resmen bizi katlettiler"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, 3-1 kaybettikleri Trabzonspor maçının ardından yaptığı açıklamada, hakem Ali Şansalan'ın kararlarını ağır bir dille eleştirirken taraftara takıma destek vermeleri çağrısında bulundu. Koç, takımın 2 yıldır hakem kararlarıyla katledildiğini iddia etti.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: DHA

Ali Şansalan'ın tek doğru kararının aleyhlerine verdiği penaltı olduğunu söyleyen Koç, "Taraftarıma sesleniyorum, sakin olun. Yumruğu masaya vurun, asın, kesin, düdük astırın diyorsunuz. Bu takım uzatmalarla birlikte 80 dakika 10 kişi oynadı, terinin son damlasına kadar savaştı. Hakemin belki de tek doğru kararı penaltıydı." dedi.

 

"Operasyon çekmeye..."

Kim'e verilen kırmızı karttan sonra oyunun seyrinin değiştiğini belirten Koç, "Buraya art niyetle operasyon çekmeye birini yollasaydınız, buna benzer bir hakem performansı olurdu. Bu maç 11'e 11 oynansaydı, buradan galibiyetle ayrılmamamız söz konusu değildi. Türk futbolunda yaşanan hakem rezaleti artık norm olarak kabul ediliyor. Bu böyle gitmeyecek, bunun mücadelesini vereceğiz. Bu sistemin ne kadar garabet olduğunu artık sadece ben değil, başkaları da söylüyor. Kim'e verilen karttan sonra oyunun bütün seyri, gidişatı değişti. Beni en çok rahatsız eden, hakemin Fenerbahçeli oyunculara olan yaklaşımı, mimikleri... Mimiklerinden tuttuğu takımı belli eder mi? Bu noktaya geldi iş." şeklinde konuştu.

 

"Bunlar kaos ortamı mı yaratmaya çalışıyor"

Süper Lig'in 8. haftasında oynanan Rize - Galatasaray maçındaki hakem kararlarını da eleştiren Ali Koç, "Rize - Galatasaray maçı, haddime değil ama Galatasaray bir gol yiyor, net faul. Galatasaray 3. golü atıyor, net faul, 2-3 tane faul. Maçı 8 dakika uzatmış, arkasına 4 dakika daha koyuyor, 3-4 tane korner attırıyor. Bunlar kaos ortamı mı yaratmaya çalışıyor?" dedi.

 

"Bu adamlar ne yapmaya çalışıyor!"

Camia olarak takımlarının yanında olacaklarını belirten Koç, "Ali Şansalan değil 'Ali Maçalan'. Artık harekete geçme zamanı, artık ayaklanma zamanı, camiama sesleniyorum. Sabiha Gökçen'e gitmek için hazırlık yapıldığını duyuyorum. Yapın. Bu takıma sahip çıkın. Bütün hakemleri bir gecede değiştiremeyiz ama bu hakemleri istediğimiz performansa getirene kadar kaotik ortamı, güven müessesini minimize edebiliriz. İki senedir doğrandık. Öyle ya da böyle bu sistem değişecek. Bu adamlar ne yapmaya çalışıyor? Bu kadar zor mu? Teknoloji geldikten sonra hakem performansı geriye giden tek ülke herhalde biziz. Teknoloji gelmiş, bunu bile kullanamıyoruz." diye konuştu.

 

"Resmen katlettiler bizi"

Son iki senedir hakem kararlarından çok olumsuz etkilendiklerini kaydeden Koç, "Fenerbahçe camiasına sesleniyorum. Sakin olun, bunların kökü temizlenecek. Düdüğü astır falan... Bunlar düdüğü 2 gün asar, 3. gün verirler. Sistemin kökünden değişmesi lazım. Bu adam, bu maça atanmamalıydı. Başından da böyle söyleniyordu, biz ağzımızı açmadık. Bizim tarzımız bu değil. Maçtan önce konuş, hakemi baskı altına al... Bu hakemlerin insanların emeklerini çalmaya ne hakları var? Son 2 senedir resmen katlettiler bizi. Geçen sene 15 puanımız çalındı. Bu böyle gitmez! Ya çarpışarak değişecek ya da aklı selim herkes omuz omuza vererek değişecek." dedi.

 

"Çok büyük sıkıntılarımız var!"

Hakemlerle ilgili büyük sıkıntıları olduğunu söyleyen Başkan Koç, "Biz ve diğer başkanların hakem müessesiyle ilgili çok büyük sıkıntılarımız var. Bunu şahsım ve arkadaşlarım dile getiriyor. Bu müessesenin ne durumda olduğunu, ne kadar kokuşmuş olduğunu, çürümüş olduğunu. Marka değerinin bu kadar zayıfladığı ortamda, her şey düşüyor. En önemli konu, futbolda kazanmanın ve kaybetmenin, düşmenin veya şampiyon olmanın sadece sahada belirlenmediğinin, her geçen gün daha da ağır basarak kabul görüp, bir norm haline gelmesinin, inanıyor musunuz şu gördüğünüz olay, Türk futbolunda yaşanan hakem rezaleti, artık bir norm olarak kabul ediliyor. Yani kanıksanmaya başlandı. Allah'tan som dönemde kulüpler ayaklandık; bu böyle gitmeyecek, bunu söyleyeyim. Şahsen sevinçli olduğumu; bu sistemin ne kadar garabet olduğunu, artık ben değil sadece benden daha yüksek seste söylüyorlar" diye konuştu.

 

 "Şampiyon olacağız"

 MHK ve hedefleriyle ilgili de konuşan Ali Koç, şu ifadeleri kullandı:

 “VAR tecrübesiyle, eğitimiyle, uzmanlık sahibi olarak belki pek çok hakemden çok daha bir performans verecek. Belki o kişi 90 dakika o sahada koşamayacak. Ama VAR hakemi olarak uzmanlık sağlayacak. Bunları ayıracağız. Bir tarafta baba gözlemci, öteki tarafta oğul, kuzen, yeğen hakem, nasıl gider bu sistem. Federasyon başkanını değiştik, MHK başkanını değiştik, kulüp başkanlarını değiştik, antrenörler değişecek, şampiyonluklar kaçırılacak. Küme düşmeler olacak. Ama o adamların hayatları hiçbir şey değişmemiş gibi devam edecek. MHK Başkanına da sesleniyorum; bizimle inatlaşmayın. Size el uzatıyoruz, doğru yol göstermeye çalışıyoruz. Bizle inatlaşmayın. O hakeme ‘Beşiktaş haklı serzenişte bulunuyor’ diyor, aynı hakemi bir daha veriyor. Bu iş böyle olmaz. Dolayısıyla Fenerbahçe taraftarına sesleniyorum; biz şampiyon olacağız. Bunu kafanıza yazın. Bu takımda ümidinizi kesmeyin. Her böyle tökezlemede isyanlar, bize ve oyunculara hakaretler, kenetlenin. Bu gece gidebilenler Sabiha Gökçen'e gitsin. Bu takıma destek olun. 80 dakika ellerinden geleni yaptılar. Çok iyi top oynuyorduk. 10 kişiyle oynadık. 85’inci dakikaya kadar Trabzon sağlı sollu saldırmıyordu. Çok temkinli gidiyordu. Belki onlar da beraberliğe razılardı. Riskli bir gol yemek istemiyorlardı. Bu maçın skoru, bu futbolcuların performansı emeğin hakkı değildir. Trabzonspor'u tebrik ediyorum. Onları suçlamıyorum. Lütfen sap ve samanı karıştırmayalım.”

 

"Bu sistem ya çarpışarak değişecek ya..." 

Sistemin değişmesi gerektiğine dikkat çeken Koç, “Rizespor-Galatasaray maçını söyledim. Belki Rize’nin aleyhine sonuçlandı. Belki Galatasaray'ın aleyhine olabilirdi. Bu adamlar ne yapmaya çalışıyorlar. Bu kadar zor mu? Herhalde dünyada hakem performansı teknoloji geldikten sonra geriye giden tek ülke biziz. Bunu varsayımla söylüyorum. Herhangi bir istatistik ile söylemiyorum. Bize artık böyle teknoloji gelmiş. Bunu bile kullanamıyoruz. Adam bir gece bir şehirde 7’de maça çıkıyor, Antalya'da gece 12'de uçağa biniyor, geliyor ertesi gün bizim sahamızda VAR hakemi oluyor. Hakemdeki en önemli şey dinlenmek, odaklanabilmek, konstrasyon. Bunları hiç düşünmüyorlar. Fenerbahçe camiasına sesleniyorum; sakin olun bunların hepsinin kökü temizlenecek. Bu kötü performans, art niyet, tabi ki mükemmel performans istiyoruz. İnsan olduğu her yerde hata olabilir ama bu şekilde değil. Ya da diğer maçlarda gördüğümüz gibi değil. Düşünebiliyor musun istisnasız bütün kulüpleri rahatsız. Ama bu insanlara ne bir performans değerlendirmesi ne Merkez Hakem Kurulu ne temsilcilerinin, ne gözlemcilerinin. Hatalar yapılıyor, sonuçlar etkileniyor, emekleler yeniyor, haksızlıklar yaşanıyor. Ama bu adamlar hayatlarına devam ediyorlar. Sistemin kökünden yeniden dizayn edilmesi lazım. Burada Federasyon Başkanına da olumsuz konuşmuyorum. Federasyon başkanları gelip gidiyor, bu düzen devam ediyor. Bu adam bu maça atanmamalıydı. Biz ağzımızı açmadık. Bütün hafta spekülasyon. Bana ‘ağzını açsaydın böyle olmazdı’ diyecekler. Bizim tarzımız bu değil. Maçlardan önce konuş, hakemi baskı altına al. Muhtemel bir puan kaybetmede, beraberlikte, mağlubiyette mazeretini üretmiş ol. Hepimiz bunu yapsak bu iş nereye gidecek. Bu hakemlerin ne hakkı var insanların emeklerini çalmaya. Nasıl bir lükstür bu? Hiçbir şey olmuyor hep bize oluyor. Bize derken futbolun paydaşlarına. MHK çatısı altındakilerine hiçbir şey olmuyor. Nasıl bir iş bu? Fenerbahçe taraftarı rahat olun. Sakin olun endişenizi biliyorum. 2-3 senedir özellikle son iki senedir bizi resmen katlettiler. Geçen sene 15 puanımız çalındı. Bunlar pişkin pişkin hayatlarına devam ediyorlar. Federasyona söylüyorum; sakın bana ceza vermeye kalkmayın. Ben burada saygısızlık ve terbiyesizlik etmiyorum. Durum tespiti yapıyorum. Hepimizin yaptığı bir durum tespiti. Federasyon başkanının da çoğuna katıldığını düşünüyorum. Arkadaşlar yaptığı toplantıda ifade ettiler. Bu böyle gitmez. Ya çarpışarak değişecek, ya akli selim herkes omuz omuza verip değiştirecek. Öyle ya da böyle bu sistem değişecek. Siz bize maç kaybettirirsiniz, Ali Koç başkanlığı kaybeder, ayrılır camia desteklemez. Ama siz böyle devam etmeyeceksiniz. Bunu aklınızın bir yerine yazın. Bu 3 ayda mı olur, 6 ayda mı olur, 2 sezonda mı olur onu zaman gösterecek. Ama olacak” ifadelerini kullandı.