Gurbanoğlu'nun Ermeni ortağı ABD'de suçlu bulundu

FETÖ ile iktisabı iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilen Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu'nun ABD'li ortağı tutuklu sanık Levon Termenzhyan, ABD hazinesini 1 milyar dolar dolandırmak iddiasıyla yargılandığı davada suçlu bulundu.

Google Haberlere Abone ol

Önceki gün Utah Salt Lake City Federal Mahkemesinde görülen karar duruşmasında, Noil Energy Yönetim kurulu Başkanı Levon Termenzhyan ile Washakie Renewable Energy şirketlerinin sahibi Jacop ve Isaiah Kingston kardeşlerle birlikte, organize bir şekilde ABD Hazinesini sahte evraklarla hayali ihracat yaparak 1 milyar dolarlık bir meblağı, haksız bir şekilde vergi iadesi ve teşvik olarak aldığı tespit edildi.

27 Ocak 2020 tarihinde Utah Eyaletine bağlı, Salt Lake City Federal Mahkemesi'nde Yargıç karşısına çıkan tutuklu sanıklardan, Levon Termenzhyan 10 ayrı suçtan 130 yıla kadar mahkumiyeti istenirken, Jacop ve Isaiah Kingston kardeşlerin FBI ile anlaşarak mahkemede itirafçı olması nedeniyle 30 yıla kadar ceza isteniyor.

7 hafta süren duruşmalar sonucunda Utah Salt Lake City Federal Mahkemesi Yargıcı Jill N. Parrish; Jüri Heyetinin Termenzhyan ve Jacop ve Isaiah Kingston kardeşlerin, ABD Hazinesini dolandırmak, vergi kaçırmak ve kara para aklamak başlıklarının da içinde bulunduğu 10 ayrı suçtan, suçlu bulduğunu kaydederek, mahkumiyet süreleriyle ilgili kararın ileriki günlerde açıklanacağını belirtti.

Gurbanoğlu, Termenzhyan ile ilişkini inkar etmişti

Palmali Holding Yönetim Başkanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu'nun daha önce Levon Termenzhyan ile ortak olduğu ile ilgili iddialara karşı, Azerbaycan basınında sert bir şekilde cevap verirken "Hiç bir Ermeni yanıma bile yanaşamaz. Bu tür iddialar Ermeni Diasporası'nın bana attığı iftiralardır" demişti. Hatta daha da ileri giden Palmali'nin patronu Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, "Üç göbekten Ermeni olanı bile yanımda çalışamaz, yanıma yaklaşamaz. Azerbaycanlı bir kişi Ermenilerle işbirliği yaparsa o Azerbaycanlı değildir. Haindir." diyerek Levon Termenzhyan ile olan ortaklığını inkar etmişti.

Mubariz Mansimov Gurbanoğlu ve ortağı Levon Termenzhyan, 2 Ekim 2016 tarihinde Bereket-Yasemin öner çiftinin düğününde nikah şahitliği yapmıştı.
Mubariz Mansimov Gurbanoğlu ve ortağı Levon Termenzhyan, 2 Ekim 2016 tarihinde Bereket-Yasemin öner çiftinin düğününde nikah şahitliği yapmıştı.

Termenzhyan ailesi, Mansimov'u yalanlamıştı

Levon Termendzhyan'ın oğlu George Termendzhyan, Salt Lake City Federal Mahkemesi'nde görülen davada, Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mubariz Mansimıov Gurbanoğlu'nun babası ile ilgili açıklamalarına cevap verirken; “Mubariz Mansimov bizim partnerimizdi. Mansimov ile 2016 yılında babamın talimatıyla Kaliforniya merkezli Palmali USA LLC isimli şirket kurduk.Mubariz'in söyledikleri doğru değildir.” diye açıklama yapmıştı.

George Termendzhyan’ın amcası ise yaptığı açıklamada, PALMALI USA LLC Şirketinin ABD'nin Kaliforniya Eyaletinde kurulmasına, Levon ile Mubariz'in karar verdiğini belirtti.

Lev Aslan Dermen’e yakın kaynaklardan PALMALI USA LLC ile ilgili alınan bilgiye göre; "ABD Kabotaj'ında taşıma yapmak amacıyla, ABD'de inşa edilmiş petrol ve ürün tankerlerinin içinde bulunduğu filoyu, Mubariz Mansimov kiralayacak veya satın alacaktı. Levon Termendzhyan ise Pentagon ve NATO taşıma kontratlarını PALMALI USA LLC şirketi adına organize edecekti" diye konuştu.

Mübariz Mansimov Gurbanoğlu ve ABD'li ortağı Levon Termenzhyan

 

PALMALI USA LLC şirketi 2016 yılında Kaliforniya'da kuruldu

ABD Hazinesini sahte belgeler ile 1 milyar dolar dolandırdığı iddiasıyla 2018 ağustos ayında FBI'nın yaptığı bir operasyonla tutuklanan Ermeni asıllı Levon Termendzhyan ile ortakları Jacop ve Isaiah Kingston kardeşlerin, İstanbul merkezli petrol taşıma şirketi Palmali Denizcilik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mubariz Mansimov Gurbanoğlu ile 27 Ekim 2016 tarihinde 201630710161 Sicil numaralı PALMALI USA LLC isimli şirketinin, petrol ve ürün taşımacılığı, bio dizel taşımacılığı ve kargo taşımacılığı yapmak amacıyla gemi işletmeciliği şirketinin kurduğu biliniyor.

Kaliforniya'da ham petrol taşımacılığı yapmak amacıyla faaliyette bulunduğu, Kaliforniya Eyaleti Devlet Sekreterliği tarafından 18 Kasım 2016 tarih ve 16-499992 numaralı evrak numarasıyla kurulan PALMALI USA LLC Şirketinde, Levon Termenzhyan'ın oğlu George Termendzhyan Genel Müdür olarak atandığı belirtilirken, şirket merkezinin 1234 W Cowles St, Long Beach, CA 90813 olduğu kaydedildi.