Snowden artık Rusya vatandaşı

Rusya lideri Putin, sürekli oturum izniyle Rusya'da yaşayan eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanı Snowden'a vatandaşlık verdi.

Snowden artık Rusya vatandaşı

Filmlere de konu olan eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanı Edward Snowden'a Rusya vatandaşlığı verildi. Vatandaşlığın beyan edildiği kararname bizzat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalandı.

Snowden artık Rusya vatandaşı - Resim : 1

2013'te sızdırdığı belgelerle ABD'nin İngiliz istihbaratıyla dünya genelinde dinleme faaliyetleri yürüttüğünü ortaya çıkaran Snowden, o yıldan beri sürekli oturum izniyle Rusya'da yaşıyordu. Hikayesi filmlere de konu olmuştu.

Snowden artık Rusya vatandaşı - Resim : 2

Snowden'ın sızdırdığı belgeler, NSA'nın ayrıca ABD'nin yurt dışı misyonlarda organize ettiği gizli birimler yoluyla yabancı ülkelerin hükümet binalarını gizlice dinlediğini ve kayıtlar tuttuğunu göstermişti.

Snowden artık Rusya vatandaşı - Resim : 3

Snowden, son yıllarda zaman zaman sosyal medya hesabından Kremlin'i eleştiren paylaşımlarda bulunuyordu. Twitter profilinde "Eskiden hükümete, şimdiyse kamuya çalışıyorum" ifadeleri göze çarpan Snowden'ın Ukrayna işgali konusunda bir süredir sessiz kalması ise tepki çekiyordu.

Snowden artık Rusya vatandaşı - Resim : 4

Amerika kanadından ilk açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Snowden'ın Rus ordusunca silah altına alınabileceği iddia edildi. Açıklamada, "Snowden Amerika'ya dönerek adaletle yüzleşmeli" denildi.