Fransız doktorlar, korona virüse iyi gelen ilacı açıkladı

Fransız doktorlar, sıtma ilacının koronavirüs tedavisinde işe yaradığını duyurdu. Avustralya ve Hindistan da aynı ilacı duyurmuştu.

Google Haberlere Abone ol

Dünyada yaklaşık 10 bin kişinin ölümüne yol açan koronavirüsün tedavisiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Fransa'nın Marsey Üniversite Hastanesi'nde yapılan testlerde sıtmayı önlemek ve tedavi etmek için kullanılan klorokin ilacının korona virüs tedavisinde de etkili olduğu açıklandı.

 Korona virüse karşı dünya genelinde önlemler alınırken, salgına karşı ilaç ya da aşı arayışı da sürüyor. Uzmanlar şu sıralar özellikle başka hastalıklar için kullanılan ilaç ya maddelerin koronavirüse karşı etkili olup olmayacağını araştırıyor. Bu araştırmalar çerçevesinde Fransız doktorlar sıtma tedavisinde kullanılan klorokin ilacının koronavirüs tedavisinde etkili olduğunu açıkladı.

24 HASTADAN YÜZDE 75'İ VİRÜSTEN KURTULDU

Testleri yürüten Profesör Didier Rault ilk deneylerin başarı gösterdiğini açıkladı. Doktor Rault, 24 Covid-19 hastasının deneysel tedaviyi kabul ettiğini belirterek 6 gün içerisinde yüzde 75'inin virüsten kurtulduğunu bildirdi. Klorokin verilmeyen hastaların ise yüzde 90'ı hala virüsle mücadele ediyor. Hastanede gerçekleştirilen klinik deneyler için sağlık otoriteleri de onay vermiş durumda. Sıtma ilaçları aynı zamanda son derece ucuz.


AVUSTURYA VE HİNDİSTAN'DAN DA AYNI SONUÇLAR GELMİŞTİ

Son birkaç gündür başta sıtma ilacı olmak üzere antiviral kullanılan deneysel tedavilerde aynı sonuçlar Avustralya ve Hindistan'dan da gelmişti.

Ciddi yan etkileri de var

İlacın çok ciddi sonuçlar doğurabilecek yan etkileri bulunuyor. Bu nedenle doktor onayı olmadan kesinlikle kullanılmaması gerekiyor. İlacın yaygın yan etkileri arasında kas problemleri, iştahsızlık, ishal ve deri döküntüsü yer alıyor. Ciddi yan etkiler arasında görme problemleri, kas hasarı, epileptik nöbetler ve düşük kan hücresi seviyeleri de bulunuyor.