Futbolda kurallar değişti! İşte yeni sezonda yeni kurallar

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), futboldaki oyun kurallarında değişikliğe gitti. Spor Toto Süper Lig'in başlamasına sayılı günler kala IFAB getirdiği yeni oyun kuralları MHK seminerinde danışman Jaap Uilenberg tarafından tanıtıldı.

Futbolda kurallar değişti! İşte yeni sezonda yeni kurallar - Sayfa 1

Oyun kurallarını belirleyen Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından getirilen yenilikler haziran ayından itibaren resmen yürürlüğe girdi.

Futbolda kurallar değişti! İşte yeni sezonda yeni kurallar - Sayfa 2

Süper Lig'de 2019-20 sezonu öncesinde uygulanacak yeni oyun kurallarıyla ilgili MHK bir seminer düzenledi. Süper Lig'de görev alacak hakemler için düzenlenen seminerde söz alan MHK Danışmanı Jaap Uilenberg, uygulanacak yeni kuralları tanıttı.

Futbolda kurallar değişti! İşte yeni sezonda yeni kurallar - Sayfa 3

İşte o yeni kurallar:

1. TOP HAKEME ÇARPARSA OYUN DURACAK

Topun hakeme çarpması eski kurala göre, doğal kabul görüyordu. Oyun bu durumda kesilmeden devam ediyordu. Yeni kuraldaysa topun hakeme çarpması ve belli diğer koşullarda oyun hakem atışıyla başlayacak. Hatırlanacağı gibi 1986 yılında oynanan Beşiktaş-Ankaragücü maçında hakem Ahmet Akçay'a çarpan top siyah-beyazlı takımın kalesine girmişti. Bu kural tam 33 yıl sonra değişmiş oldu.

Futbolda kurallar değişti! İşte yeni sezonda yeni kurallar - Sayfa 4

2. KALE ATIŞINDA SINIR KALKTI

Kale atışında futbolcular, eski kurala göre, topa ceza sahası dışına çıktıktan sonra müdahale edebiliyordu. Artık ceza sahası dışına çıkmasını beklemeden oyuncular topla buluşabilecek.