G7 Zirvesi sona erdi: Gelişmekte olan ülkelere 1 milyar doz aşı dağıtılacak

İngiltere Cornwall'da 11 Haziran'da başlayan G7 Liderler Zirvesi sona erdi. Zirve sonrası ABD Başkanı Biden ve İngiltere Başbakanı Johnson bir basın toplantısı düzenledi. İkili, koronavirüs pandemisinde dünyanın bencil ve milliyetçi yaklaşımı bırakması gerektiğini vurguladı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: İHA

İngiltere Cornwall'da 11 Haziran'da başlayan G7 Liderler Zirvesi sona erdi. Zirve sonrası ABD Başkanı Biden ve İngiltere Başbakanı Johnson bir basın toplantısı düzenledi. İkili, koronavirüs pandemisinde dünyanın bencil ve milliyetçi yaklaşımı bırakması gerektiğini vurguladı. İkili gelişmekte olan ülkelere G7 liderleri tarafından 1 milyar doz aşı bağışlanacağını açıkladı.

Zirvenin ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve ABD Başkanı Joe Biden basın toplantısı düzenledi. Johnson, zirvede alınan ortak kararlara yönelik açıklamalarda bulunarak, dünya liderlerinin Covid-19 pandemisinde "bencil" ve "milliyetçi yaklaşımı" bırakmasını beklediğini aktararak, bu doğrultuda G7 liderlerinin gelişmekte olan ülkelere 1 milyardan fazla Covid-19 aşı dozu sağlayacağını belirtti.

Johnson, 100 milyonu Birleşik Krallık'tan olmak üzere doğrudan veya COVAX küresel aşı paylaşım planı aracılığıyla aşı bağışının sağlanacağını belirtti. Johnson, ayrıca Oxford/AstraZeneca aşısının "dünyanın en popüler aşısı" olduğunu ifade ederek, COVAX tarafından verilen aşıların yüzde 96'sının Oxford/AstraZeneca olduğunu sözlerine ekledi.

G7 ülkelerinin önümüzdeki 5 yıl içinde dünya çapında 40 milyondan fazla kız çocuğunu okula göndermek konusunda anlaştığını ve bu konuda liderlerin kararlılığını vurgulayan Johnson, Birleşik Krallık'tan 430 milyon sterlinlik bir bağış da dahil olmak üzere "Eğitim için Küresel Ortaklığa" yönelik finansman konusunda G7 ülkeleriyle anlaşmaya varıldığını söyledi. Johnson, bazı çocukların eğitime erişim sorunu olduğunu belirterek, bunu "uluslararası bir rezalet" olarak nitelendirdi. Johnson ayrıca, tüm çocukları ve özellikle kız çocuklarını eğitmenin "ülkelerin yoksulluktan ve korona virüs krizinden kurtulmalarına yardımcı olmanın en kolay yollarından biri" olduğunu ifade etti.

Johnson, G7 ülkelerinin küresel karbon emisyonlarının yüzde 20'sinden sorumlu olduğunu söyleyerek, batılı ülkelerin iklim değişikliği konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti. Sanayileşmenin bugün birçok iklim sorununu meydana getirdiğini belirten Johnson, “İklim değişikliği etkilerine karşı mücadele etmek için eylemin bizimle başlaması konusunda liderlerle aynı fikirdeyiz" ifadelerini kullandı. Johnson, bu doğrultuda G7'nin iklim değişikliğinin etkilerine karşı koymak için büyük çaba sarf ettiğini söyledi.

İngiltere'de düzenlenen G7 Liderler Zirvesi'ne katılarak göreve gelmesinden bu yana ilk yurtdışı seyahatini gerçekleştiren Biden da görüşmelerin içeriğine yönelik yaptığı açıklamada, G7 zirvesinde "olağanüstü bir işbirliği ile verimli bir toplantının tamamlandığını" söyledi. Biden, salgını sona erdirmek ve küresel ekonomik iyileşmenin toplantıların önceliği olduğunu açıklayarak, "Biri olmadan diğer problemlerle başa çıkamayacağımızı biliyoruz. Bu yüzden ekonomik iyileşme için pandemiyi bitirmemiz gerekiyor" dedi.