Floyd’u öldüren polis ilk kez hakim karşısına çıktı!

ABD’de George Floyd'un boğazına dizini koyarak ölümüne neden olan polis memuru Derek Chauvin, video konferans yöntemi ile hakim karşısına çıktı. Şartlı salıverilmesi durumunda bir milyon, şartsız salıverilmesi durumunda ise bir milyon 250 bin dolar kefalet ücreti belirledi.

ABD'nin Minnesota eyaletinin Minneapolis şehrinde George Floyd'u gözaltına alırken boynuna dizini basarak ölümüne sebep olmakla suçlanan eski polis memuru hakim karşısına çıktı. New York'tan Houston'a, Washington DC'den Chicago ülke genelinde protestolar düzenlenirken milyonlar duruşmayı bekledi.

İkinci dereceden cinayet suçuyla ilk kez hakim karşısına çıkan Derek Chauvin turuncu elbise içinde kelepçeli olarak video bağlantısıyla duruşmaya katıldı. 44 yaşındaki Derek Chauvin, Hennepin İlçesi Hakimi Jeannice M. Reading'e 11 dakikalık duruşma boyunca neredeyse hiçbir şey söylemedi.

Dava 29 Haziran'a ertelendi

Chauvin'in davasının görülmesine 29 Haziran'da devam edilecek. Floyd'un ölümü sırasında polis memurunun yanında bulunan diğer polisler de suç ortaklığı ve yardım suçlamalarından tutuklanmıştı. Her birine 750 bin dolarlık kefalet konan ve Hennepin County Bölgesi hapishanesinde tutulan 3 polisin duruşmasına yine 29 Haziran'da devam edilecek.