Geri geri yürürken 9'uncu kattan asansör boşluğuna düştü! Birbirlerini suçladılar!

Adana'da paket servisi için gittiği apartmanda market arabasını kabine sokabilmek için geri geri yürümeye başladığı sırada asansör kabininin üst katta olduğunu fark etmeyen Nail Bolat, 9'uncu kattan asansör boşluğuna düştü. Yaklaşık 40 metre yükseklikten düşen 4 çocuk babası Bolat hayatını kaybetti.

Kaynak: DHA

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Olayın ardından Nail Bolat'ın ailesi, apartmanın yönetiminden sorumlu şirket, asansör firması ve çalıştığı iş yeri sahibi hakkında suç duyurusunda bulundu. Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında şüpheliler hakkında 'taksirle ölüme neden olmak' suçundan iddianame hazırlandı.

Adana Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Bolat'ın ölümüyle ilgili şüphelilerin ayrı ayrı kusurlu oldukları, Bolat'ın ise 'Asansör kabinini görmeden girmeyiniz' ibareli uyarı levhası bulunması ve kabin olup olmadığını fark edebileceği nedeniyle tali kusurlu olduğu kaydedildi.

ASANSÖR ARIZASINI KAYNAKÇIYA YAPTIRDIKLARI İDDİASI

İddianamede yer alan ifadelerde, kazada kusurları olduğu değerlendirilen sanıklar birbirlerini suçladı. Olayın yaşandığı apartmanın yönetimini yürüten firma çalışanı H.Y., bir yıldır görev yaptıklarını, asansörlerde meydana gelen arızalarla ilgili asansör firmasıyla irtibata geçtiklerini anlattı. Sitenin yönetim kurulu üyesi olan U.A.'nın Eylül ayı içerisinde kendilerini arayarak yönetimle ilgili sözleşmelerinin bittiğini, kendilerinin yöneteceğini söyleyen H.Y.'nin, "Bu konuşmadan birkaç gün sonra beni arayıp, 'Asansörün kapısı bozuk. Kapıyı yapmaları için firmadan fiyat alır mısınız?' dedi. Ben de firmadan 1300 TL'lik teklif aldım ve bunu U.A.'ya ilettim. Fakat fiyatı yüksek buldukları için bir kaynakçı bulup, 350-400 TL civarında bir ücrete kapıyı tamir ettirmişler. Olayın olduğu tarihte yönetimde değildik" dediği öğrenildi.

ASANSÖR FİRMASINI SUÇLADI

Yönetimi devraldığı ve site genel kurulunun isteğiyle denetçi olarak görev yaptığını söyleyen U.A.'nın ise, "Site görevlimizle konuştuğumda katlardaki arızalı tuşları, asansör kabinlerindeki krom korkulukların onarılmadığını söyledi. Ben de o dönem site yönetimini yürüten firmanın yetkilisi H.Y.'yi ardım ve giderilmeyen eksiklikler nedeniyle serzenişte bulundum. H.Y. de asansör firmasına eksiklikleri söylediğini ancak ilgilenmediklerini, benim aramamı söyledi. Asansör firmasıyla görüştüğümde en kısa zamanda ekip göndereceklerini söyleyip telefonu kapattılar" ifadelerini kullandı.