Göçmen istihdamı için KOSGEB üzerinden fon ayrıldı! Barış Yarkadaş o belgeyi Tv100 ekranlarında açıkladı!

Tv100 ekranlarında dün akşam yayınlanan usta Gazeteci Erdoğan Aktaş'ın Sağlı Sollu programına Gazeteci Barış Yarkadaş çok önemli bir belge ile geldi. Gazeteci Barış Yarkadaş, Almanya Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen Türkiye kayıtlı istihdam politikası belgesini kamuoyuna sundu, imzaların atıldığı tarihi verdi. İşte o belgenin detayları...

Dün akşam Tv100 ekranlarında yayınlanan Sağlı Sollu programında Gazeteci Barış Yarkadaş, çok önemli bir belgeden bahsetti. Almanya ve Türkiye arasında yapılan bu anlaşmaya göre; Almanya, T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) üzerinden Türkiye'ye fon ayırarak Suriyeli göçmenlerin piyasa içerisinde kalması sağlanıyor. Kamu bankalarının da isimlerinin geçtiği anlaşma Türkiye tarafından 5 Temmuz 2022 tarihinde imzalanmış.

Böyle bir istihdam politikasını Almanya'nın neden finanse ettiğini sorgulayan Gazeteci Yarkadaş'ın aldığı bilgiye göre "İş gücü kredisi verilecek, kamu bankaları aracılığıyla, bir iş yeri sahibi 1 Türk vatandaşı 1 Suriyeli  göçmen istihdam ederse 1 milyon 250 bin TL, 2 Türk vatandaşı 2 Suriyeli göçmen istihdam ederse 2 milyon 500 bin TL kredi alacak. Faiz oranı %25 ve Almanlar bu fonu veriyor. Niye? Suriyeli göçmenleri Almanya'ya göndermeyin diye." dedi.