Hafta sonu planı olanlar dikkat! Meteoroloji uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son açıklamaya göre hafta sonu Ege bölgesinde şiddetli fırtına bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: İHA-DHA

Meteoroloji, Ege bölgesi için fırtına uyarısında bulundu. Yer yer 75 km hızına ulaşacak fırtınanın  cumartesi günü öğle saatlerinde başlayıp pazar günü etkisini kaybetmesi bekleniyor. Fırtına uyarısına ilişkin Meteoroloji’den yapılan açıklamada  “Orta Ege’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden esen rüzgarın, yarın öğle saatlerinden itibaren etkisini artırarak 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın Pazar günü etkisini kaybetmesi beklenmektedir. “ ifadeleri kullanıldı.

Doğu Anadolu'da çığ uyarısı

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü, Doğu Anadolu Bölgesi genelinde kar örtüsü üzerine yağış beklendiğinden, dik ve eğimli yamaçlarda çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği uyarısında bulundu.

Meteoroloji 12.Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Doğu Anadolu Bölgesi genelinde 21 Şubat ile 26 Şubat 2020 tarihleri arasında dik eğime sahip ve yüksek kar örtüsü olan yerler için gerek kar erimesi gerekse mevcut kar örtüsü üzerine tahmin edilen yeni kar yağışı sebebiyle çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Muhtemel risklere karşı yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.
Öte yandan gece ve sabah saatlerinde oluşabilecek buzlanmaya karşı sürücülerin ve vatandaşların tedbirli olması istendi.