Hafta sonu hangi illerde sokağa çıkma yasağı kalktı? Hangi illerde sokağa çıkma kısıtlaması var

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası yeni normalleşme adımlarını açıklamıştı. Ancak bu açıklamayla birlikte birçok vatandaşın kafası hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması var mı, yok mu şeklinde karıştı. Peki Hafta sonu hangi illerde sokağa çıkma yasağı var? İşte detaylar...

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yeni normalleşme dönemiyle birlikte yeniden düzenlendi.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı düşük ve orta riskli illerde tamamen kalktı. Yüksek ve çok yüksek illerde bir süre daha cumartesi pazar günü devam edecek.

Buna göre, sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında;

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak olup bu illerde Cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

Yaşadığınız şehirde sokağa çıkma kısıtlaması var mı?

İçişleri Bakanlığı’nın yayınlandığı genelgeye göre; Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olmak üzere 4 kategoriye ayrıldı.

Bu kategoriye göre; Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalktı. Yüksek ve çok yüksek illerde bir süre daha cumartesi pazar günü devam edecek.

İki haftada bire güncellenecek olan iller ve risk grupları şöyle

Çok yüksek riskli iller

Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Adıyaman, Aksaray, Amasya, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon. (17 il)

Yüksek riskli iller

İstanbul, İzmir, Antalya, Ardahan, Artvin, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Bilecik, Bolu, Düzce, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Niğde, Yalova, Zonguldak. (22 il)

Orta riskli iller

Afyonkarahisar, Adana, Ankara, Aydın, Bayburt, Bartın, Bursa, Denizli, Manisa, Isparta, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Erzurum, Kars. (28 il)

Düşük riskli iller

Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Van, Uşak, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Mardin, Muş, Iğdır, Hakkari, Diyarbakır. (14 il)