HAK-İŞ'ten yeni Anayasa açıklaması: Türkiye'nin temel ihtiyacı olarak görüyoruz

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, yeni Anayasa konusunda görüşlerini açıkladı. Çalışmaları destekleyeceklerini belirten Arslan, "Yeni bir anayasa çalışmasını Türkiye’nin temel ihtiyacı olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: İHA

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplatısı”nda da açıkladığı yeni Anayasa konusu hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Arslan, HAK-İŞ Konfederasyonunun yeni, sivil, demokratik, katılımcı, çoğulcu ve özgürlükçü anayasayı öteden beri savunduklarını aktardı. HAK-İŞ Başkanı Arslan, insanı ve emeği merkez alan, sivil, demokratik, katılımcı, çoğulcu ve özgürlükçü nitelikte yeni bir anayasa çalışmasını Türkiye’nin temel ihtiyacı olarak gördüklerini aktardı. Arslan, yeni anayasa üzerine yapılacak çalışmaları geçmişte destekledikleri gibi bugün de destekleyeceklerini ifade etti.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan yaptığı açıklamada özetle şunları kaydetti:

'Son derece önemsiyoruz'

“HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından İnsan Hakları Eylem Planı tanıtım toplantısında dile getirilen yeni ve sivil anayasa çalışmalarını son derece önemsiyoruz. HAK-İŞ Konfederasyonunun gündeminde öteden beri yeni ve demokratik bir Anayasa talebi bulunmaktadır. HAK-İŞ, geçmişten bugüne yeni ve sivil Anayasa talebine ilişkin; bir taraftan kendi bünyesinde çalışmalar yapmış, bir taraftan da diyalog temelli ortak çalışmalara katılım sağlamıştır. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, son olarak 2019 yılında yaptığımız genel kurulumuzda ‘HAK-İŞ, Türkiye’nin İhtiyaç Duyduğu Yeni ve Sivil Anayasa İçin Tüm Kesimleri Sorumluluk Almaya ve Gayret İçinde Olmaya Davet Eder’ başlıklı bir kararımız bulunmaktadır.”

“Katkı vermeye hazırız”

HAK-İŞ olarak yeni, sivil ve demokratik anayasa taleplerini genel kurullarında 1990’lı yılların başından itibaren kamuoyu ile paylaştıklarını vurgulayan HAK-İŞ Başkanı Arslan, “2010 yılında yapılan Anayasa Değişiklik Paketinin Referandum sürecindeki ‘Darbelerin Karanlığından Demokrasinin Aydınlığına Evet’ kampanyamızla ve 2017 yılında ‘Anayasa Değişikliğine Tam Destek, Geleceğimiz İçin Evet’ kampanyalarımızla yeni ve demokratik Anayasa talebi doğrultusunda önemli etkinlikler içinde olduk ve olmaya da devam ediyoruz. 2011 yılında TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu tarafından yürütülen Anayasa çalışmalarına özgün ve örnek bir anayasa taslağı hazırlayarak katkımızı sunduk, bundan sonra da yapılacak Anayasa çalışmalarına her platformda katkı vermeye hazırız” ifadelerine yer verdi.