Hamilelikte ruh sağlı beden sağlığı kadar önemli

Hamilelikle birlikte vücutta başlayan hızlı değişim kadınların ruh sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle ilk hamilelikte anne adayları kendilerinde meydana gelen değişikliklere alışmaya çalışırken yanı zamanda günlük stresleri ile baş etmekte zorlanabiliyor.

Google Haberlere Abone ol

Yrd.Doç.Dr.Rıdvan Üney, hamilelik döneminde anne adaylarının beden sağlığı kadar ruh sağlığına da dikkat edilmesi konusunda uyardı.

Aileye yeni bir üyenin katılım heyecanıyla yaşanan 280 günlük süreçte anne adayının bedeninde sadece karınlarının büyümesi dışında iç organlarında da değişiklikler oluyor. Anne adayının rahim içinde büyüyen bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere olan bu değişikliklere alışması için zaman gerekibiliyor. Çok kısa bir dönemde oluşan bu hızlı bedensel değişiklikler ve dünyaya gelecek bebekle ilgili düşünceler kadını etkileyebilecektir. Ancak her kadın aynı etkiyi yaşamımıyor. Birçok kadın için hamilelik güvenli, rahat ve mutlu bir şekilde geçebiliyor.

Doğacak bebeğin sağlığı en büyük endişeleri

İlk hamilelik döneminin kadın için oldukça stresli olacağını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, “Vücudunda oluşan değişikliklerin normal olup olmadığı konusunda zaman zaman kaygıya düşebilirler. Ev işlerinin hangisi ne kadar tehlikeli olduğu konusunda kuşkulu olabilmektedir. Çalışma yaşantısında, seyahatlerinde, gezerken nelere dikkat etmesi konusunu düşünebilirler. Yedikleri yiyeceklerin ya da kullandığı vitaminlerin riskini değerlendirmek isteyebilirler. Hamilelik süresince gittiği kontroller ve yapılan testlerin sonucu endişe yaratabilir. Doğum şeklinin ve yerinin seçimi sorun olabilir. Doğacak çocuğun sağlık yönünden sorunlu olup olmayacağı konusu sıkıntı oluşturabilir. Yeni görünümünün ne kadarının kalıcı olacağı konusunda stresli olabilirler. Hamilelikte oluşabilecek hastalık ya da durumlarda ilaç kullanımındaki kısıtlamalar korku yaratabilir. Gebelik döneminde cinsellik konusunda kaygılı olabilirler. Maddi kaygılar bu dönemde daha fazla ön planda olabilir” diye konuştu.
Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, gebelikte ruh sağlığının şu durumlarda daha fazla etkilendiğini söyledi:
“1. Normal gebeliklerde yaşanan; bulantı, kokudan rahatsız olma, aşerme, duygusal değişkenlikler, uyku sorunları, yorgunluk
2. Daha önce düşük yapmış olmak
3. Tüp bebek deneyimleri olması
4. İleri yaş gebelikleri
5. Birden fazla çocuk yapmayı düşünmeyenler
6. Daha önce kürtaj yaptırmış olanlar
7. Gebelik döneminden önce başlayıp devam eden kronik hastalığı olanlar
8. Eşi ve eşinin ailesiyle sorun yaşayanlar
9. Evliliği kurtarmak amacıyla çocuk yapmak
10. Planlanmayan gebelikler
11. Gebelik öncesi ruhsal rahatsızlık geçirmiş olmak".

Yorumlar