Haşim Kılıç kimdir? Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olacağı iddia edilen Haşim Kılıç nereli, kaç yaşında?

Hukuksal alanlarda önemli görevlerde yer alan Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Haşim Kılıç'ın Millet İttifak'ının cumhurbaşkanı olacağı iddia edildi. Haşim Kılıç kimdir? Haşim Kılıç nereli, kaç yaşında? İşte, biyografisi...

Haşim Kılıç kimdir?

Gazeteci Nihat Genç'in iddiası gündeme bomba gibi düştü. Genç'in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamadan sonra vatandaşlar Haşim Kılıç'ı merak etti. Haşim Kılıç kimdir? Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı olan Haşim Kılıç Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olacağı iddia edildi. Haşim Kılıç nereli, kaç yaşında? İşte, biyografisi...

 Gazeteci Nihat Genç'in Gündem Olan Paylaşımı:

 

Haşim Kılıç kimdir?

Nihat Genç'in paylaşımı sonrası merak edilen Haşim Kılıç 13 Mart 1950 yılında Çiçekdağı, Kırşehir'de doğdu. 2007 - 2015 yılları arası Anayasa Mahkemesi Başkanlığı yapmış olan Türk hukukçudur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okuduktan sonra 1968 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini kazandı.

1972 yılında mezun oldu. 1974 yılında Sayıştay Başkanlığı’nda denetçi yardımcısı olarak görev aldı. Denetçi, başdenetçi unvanlarını aldıktan sonra 1985 yılında Sayıştay üyeliğine, beş yıl üyelikten sonra 1990 yılında Turgut Özal tarafından Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi üyeliğine kabul görüldü.

 Anayasa Mahkemesinin 7 Aralık 1999 yılındaki toplantıda, açık bulunan Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine seçildi. 7 Aralık 2003 tarihinde yeniden Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine seçildi. 22 Ekim 2007'de Tülay Tuğcu'nun yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçildi. 10 Şubat 2015 tarihinde, yaş haddinden emekliliğine 1 ay kala kendi isteğiyle emekli olmuştur. Haşim Kılıç evli ve 4 çocuk babasıdır.