Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'den faiz indirimlerinde kararlılık mesajı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'den faiz indirimlerinin devam edeceği ve bu konuda kararlı olunduğuna dönük tweetler geldi.

Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'den faiz indirimlerinde kararlılık mesajı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'den sosyal medya üzerinden peş peşe yapılan paylaşımlarda şu mesajları verdi: “2013’ten beri düşük faiz politikamızı her uygulamaya yeltendiğimizde güçlü bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu uygulamada kararlıyız.

Bazı tweetlerine grafikler de ekleyen Nebati’nin son dönemde adı bakanlık koltuğu için de dillendirilirken bu paylaşımlar sonrasında buna dönük beklenti de arttı.

Bakan Yardımcısı Nebati’nin tweetlerle mesajları şöyle:

"Sadece döviz kurunu baz alan dar bakış açısı yerine"

“Türkiye Ekonomi Politiğini tüm ezber ve önkabullerimizi bir yana bırakarak, bilimsel veriler ışığında netleştirelim ve bilgi karmaşasını ortadan kaldıralım. Türkiye ekonomisini sadece döviz kurunu baz alan dar bakış açısı yerine büyük bir pencereden değerlendirmemiz gerekiyor. Sadece faiz ve döviz kuru ikilisini esas alan bir makroekonomik yaklaşım yerine düşük faiz yüksek üretim hacmine dayanan temel politika ekseninde yüksek istihdam, yüksek ihracat, düşük cari açık ve düşük dış borç hedeflenmektedir.

Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'den faiz indirimlerinde kararlılık mesajı - Resim : 2

"Kur baskısını azaltıp istihdamın artmasını sağlayacağız"

Düşük faiz avantajı ile birlikte ihracat artışından elde ettiğimiz geliri ithalatımızın en büyük kalemleri olan enerji, hammadde ve ara malı yatırımlarına yönlendireceğiz. Bu sayede hem enflasyon üzerindeki kur baskısını azaltacağız hem de istihdamın artmasını sağlayacağız.Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'den faiz indirimlerinde kararlılık mesajı - Resim : 3

"Enflasyon sadece ülkemizde değil küresel çapta bir sorun"

Yakın ekonomik sürece baktığımızda 2019 yılında Çin’de başlayan Kovid-19 salgınına rağmen, IMF'ye göre, 2020 yılında G20’de büyüyebilen iki ekonomiden birisiyiz. Fakat herkesin bildiği gibi ekonomimizin en büyük sorunu cari açıktır. Bu da bizi hep dış borca bağımlı tutmuştur. Küresel salgın sonucu tedarik zincirlerinin aksadığı bir dönemden geçmekteyiz. Bu durum küresel çapta emtia, enerji ve navlun fiyatlarının fahiş oranlarda işlem görmesine neden olmuştur. Yani enflasyon sadece ülkemizde değil, küresel çapta ortaya çıkan dönemsel bir sorundur.Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'den faiz indirimlerinde kararlılık mesajı - Resim : 4

"Arz enflasyonunu azaltmak için faizler düşürülmelidir"

Mevcut piyasa koşullarında politika faizinin enflasyonun altında tutulmasında herhangi bir sorun yoktur. Talep enflasyonunu azaltmak için faizlerin arttırılması gerekirken, küresel salgının neden olduğu arz enflasyonunu azaltmak için faizlerin düşürülmesi gerekmektedir.Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'den faiz indirimlerinde kararlılık mesajı - Resim : 5

Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'den faiz indirimlerinde kararlılık mesajı - Resim : 6

"Bankacılık kredilerin geri dönüşünde sıkıntı yoktur"

Düşük faiz politikamız sonucu TL’ye yapılan manipülatif ataklar ekonomimize ciddi zararlar veremez. Örneğin; bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik oranı yasal ve hedef oranın oldukça üzerindedir. Bunun yanında bankacılık kredilerinin geri dönüşlerinde hiçbir sıkıntı yoktur.Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'den faiz indirimlerinde kararlılık mesajı - Resim : 8

Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'den faiz indirimlerinde kararlılık mesajı - Resim : 9

"Geçen yıla göre yeni kurulan şirket sayısı her geçen gün artmakta"

Son kur atağında reel sektörde türbülanslar yaşansa da ekonomimiz tüm gücünü korumaktadır. Nitekim yeni kurulan şirket sayısı geçen yıla göre artarken, kapanan ya da konkordato ilan eden şirket sayısı azalmaktadır. Karşılıksız çıkan çek oranları da tarihi dip seviyesindedir. 2013’ten beri düşük faiz politikamızı her uygulamaya yeltendiğimizde güçlü bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu uygulamada kararlıyız. Milletimizin bağımsızlığı için verdiğimiz mücadelede olduğu gibi, bugün de Milletimiz ile elbirliği içinde ekonomimizin bu bağımsızlık mücadelesinden de Allah’ın izni ile zaferle ayrılacağız.

"Yüksek faiz, düşük enflasyon' anlayışı ile mücadele edeceğiz"

Bu politikamıza yönelik manipülatif kur ataklarının olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bunlarla mücadelede, tüm kesimlerin, bize dikte edilmiş “yüksek faiz, düşük enflasyon” politikasının yanlışlığını yapısal cari açık veren ülkemiz özelinde tekrar değerlendirmelerini öneriyorum. Sonuç olarak, pandemi sonrası dönemde de ülkemiz genç nüfusu, kalifiye işgücü, modern lojistik altyapısı, gelişen teknolojisi ve düşük faiz ortamı gibi birçok cazip yatırım olanaklarıyla istikrarlı bir şekilde kalkınmasını sürdürecek ve pozitif ayrışmaya devam edecektir.

İYİ Partili Eski Tcmb Başkanı Durmuş Yılmaz'dan yorum: Muhteşem

İYİ partili Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da Nebati’nin paylaşımlarına dönük 'muhteşem' nitelemesinde bulundu.