Hindistan'dan Türkiye'ye gelene 14 gün zorunlu karantina uygulanmaya başlandı

Hindistan veya 10 gün içinde bu ülkede bulunup Türkiye'ye giriş yapmak isteyenler valilikler tarafından belirlenen yerlerde zorunlu karantina altına alınıyor.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: A.A

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, Hindistan veya son 10 gün içinde o ülkede bulunup Türkiye'ye giriş yapmak isteyenler zorunlu karantina altına alınıyor. Yetkililer ülkelerine gitmeyip Hindistan'dan gelip Türkiye'de tatil yapanlar var iddialarını yalanladı.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Hindistan'dan ülkelerine dönecek yabancıların Kovid-19 riski nedeniyle karantinada kalmamak için Türkiye'ye gelerek tatil yaptıkları iddialarını yalanladı.

Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Hindistan'dan veya son 10 gün içinde bu ülkede bulunup Türkiye'ye gelenler, valiliklerce belirlenen yerlerde 14 gün karantina altında tutuluyor.

Karantina süresinin sonunda yapılan PCR testinin negatif çıkması halinde bu kişilerin karantinası sonlandırılıyor. Ayrıca Türkiye'ye giriş yapmak isteyenlerin son 72 saat içinde yapılmış PCR testlerinin negatif olması gerekiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da 22 Nisan'daki Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, "Hindistan varyantı" olarak bilinen Kovid-19 mutasyonuyla mücadele tedbirleri kapsamında Hindistan'dan ve Hindistan temaslı seyahatlerden Türkiye'ye giriş yapmak isteyen kişilerin belirlenen yurtlarda karantinaya alınarak 14 gün gözetim altında tutulduklarını açıklamıştı.