İBB Mezarlıklar Daire Başkanı neler söyledi? Barış Yarkadaş tv100 ekranlarında açıkladı

Ahu Özyurt ile Sağlı Sollu’da salgın rakamlarında şeffaflık polemiği tartışıldı. Gazeteci Barış Yarkadaş, İBB Mezarlıklar Daire Başkanı'nın tv100'e özel demecini canlı yayında açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Barış Yarkadaş, İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç ile olan görüşmesini şu sözlerle anlattı; “Ben bugün tv100 için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç ile görüştüm.  Ayhan bey her ölen insanın belgesini görüyorsunuz. Sizin önünüze her ölüm belgesi geldiğinde bulaşıcı hastalığın karşısında bir açıklama yazıyor mu? diye sordum. Ayhan Koç aynen şunu söyledi; Bize gelen ölüm belgelerinde bulaşıcı hastalık yazıyor, ancak bulaşıcı hastalığın karşısında hangi hastalıktan dolayı olduğu belirtilmiyor. Dünyada da şu anda sadece bulaşıcı hastalık olarak yaygın olan Kovid-19 yani koronavirüs var.

Ortalama İstanbul'da kaç kişi vefat ediyor diye sorduğumda 2019 yılının Kasım ayında İstanbul'da ortalama günde 200 kişi vefat ediyormuş. Şu an Kasım 2020'deyiz. Tam 1 yıl sonra İstanbul'da vefat eden insan sayısı ortalama 400 ve 400'ün biraz üzeri. Bugün 231 kişi bulaşıcı hastalıktan vefat ediyor. Bu şunu gösteriyor; Açıklanan vaka sayıları Sağlık Bakanı’nın ortaya koyduğu sayılar gerçekçi değil. Bence ölen insan sayısı da doğru değil.