İçişleri Bakanı Soylu'dan Boğaziçi açıklaması: Ben bakanken rektörün odasının işgal edilmesine izin vermem

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaptı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: A.A

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Haber Global'de Candaş Tolga Işık'ın sunduğu programa katıldı. Soylu, programda Boğaziçi Üniversitesi'ne AKP'li Melih Bulu'nun atanmasının ardından başlayan protestolar ile ilgili de konuştu. 

İçişleri Bakanı Soylu, "Rektörün odasını işgal edecekler. Ben İçişleri Bakanı'yken buna müsaade etmem. (Boğaziçi Üniversitesi) Bir azınlık burayı ideolojik merkez haline getirmek istiyor. Biz de buna müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Soylu'nun açıklamalarından satır başları şöyle;

"Boğaziçi Üniversitesi'nde gözaltına alınan öğrencilerinden 108'i Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi değil. 79 tanesi ise terör örgütü üyesi. Ben bunları açıklamaya mecburum. Bunları halka açıkladıkça bana çok konuşuyorsun diyorlar.

Bahsettiğin kadar sniper ya da aşırılık yok. Üniversitelerde rektörlerin nasıl seçileceği belli. Bundan önceki dönemde de öğretim elemanları seçiyordu. Bu da bana göre çok yanlış olduğu için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duruma el attı. Yani öğrenciler seçim olarak dün de yetkinlik sahibi değildi, bugün de değil. Öğretim elemanlarının akademiyi getirdiği hal ortada.

"Faşist bir yaklaşım"

Siz kayyım rektör atadınız diyorlar. Bu faşist bir yaklaşım. Sizin böyle yaklaşmanız siyasal bir yaklaşım. Burada marjinal, ideolojik ve çok uçlarda olan sınırlı sayıda kişi üniversiteyi bu çizgiye çekmişler. Bizler üniversiteleri siyasi çizgileri ile değil başarıları ile konuşmalıyız.

LGBT denilen değerlerimize uymayan, bu topraklarla uyuşmayan Batının bize sunduğu bir olay. Bizim geçmişimizde LGBT gibi şeyler var mı? Var da biz mi bilmiyoruz? Bunlar Batı'da olan şeyler. Kâbe ile ilgili olayları yapanların ailesi yok mu? İnsanların inandıklarının üzerine bu kadar kışkırtıcı şekilde gitmek yanlış. Benim inancıma göre LGBT+ sapkınlıktır.

"Türkiye ayağa kalksa da müsaade etmem"

Orada gidecek üniversite rektörünün odasını işgal edecek. Buna asla müsaade etmem. Türkiye ayağa kalsa da müsaade etmem böyle bir şey yok. Boğaziçi Üniversitesi ayağa da kalksa üniversite rektörünün odasına girmesine izin vermem

Rektör seçimlerinin illa çok demokratik mi olması gerekiyor? Hayır. Biz sonuca bakıyoruz. Sorun oldukça devletin kuralları işlemeye devam edecek.

"LGBT olayı Avrupa'dan pazarlanmaya çalışan bir şey"

Bu LGBT+ olayı Avrupa'dan ve ABD'den bize pazarlanmaya çalışılan bir şey. Bu olay bizim aile yapımızı parçalayabilir. LGBT+ derneklerine ABD ve Avrupa 12 milyon dolar fon sağlıyor. Bizim değerlendirmemiz bunun 10 katı. Türkiye'yi parçalamak için dış güçler destekliyor. Bu toprakların en büyük gücü İslam'dır."

"(Sosyal medyada annesine hakaret eden kişinin serbest kalması) Buna itiraz etmek benim kişisel hakkım. Ben itiraz etmezsem ben evlat olmam, ben itiraz etmezsem ben insan olmam."

"(Terörle mücadele) Bu hafta kaç tane ine girdiğimizi biliyor musunuz? 1250 mağara. Kolay bir iş değildir."

"(Doğa, Çevre ve Hayvanları Koruma Müdürlüğü) 1041 polis merkezimizde bu birimlerin hepsini oluşturduk. 81 vilayette de bunların şube müdürlüklerini kurduk."

"Erdoğan bırakınca ben de kenara çekileceğim"

"Erdoğan'dan sonra AK Parti'nin başına geçeceğiniz yönünde iddialar var. Siyasi kariyerinizde böyle hedefler var mı?" sorusuna "Cumhurbaşkanı Erdoğan siyaseti bıraktıktan sonra ben de kenara çekileceğim" yanıtını verdi.