İçişleri Bakanı Soylu: "Bu PKK'yı aklamaktır"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 107. Dönem Kaymakamlık Kursu Açılış Programı'nda konuştu.

Google Haberlere Abone ol

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan önemli açıklamalar.. İşte Soylu'nun konuşmasından satırbaşları...

Bu tip dönemlerde özellikle polemikleri bir tarafa bırakıp siyasal gelecek hesaplarını bir tarafa bırakıp geleceklere doğru davranış anlayışını emanet etmek gerekir. Hepimiz insanız. eksiği olmayan Allah'tır. Sözümüzde eksiğimiz vardır. Kendimizi de karşımızdakini de öyle görürürüz. Fakat Sayın Kılıçdaroğlu'nun bizim ardımızdan, bu olayları hiç anlatmamışız gibi meseleyi siyasi tartışmaya dönüştürüvermesi ve bu 13 evladımızın sorumlusunun Cumhurbaşkanı olduğunu söylemesi PKK'yı aklamaktan ve bu acı olayı bir polemik haline getirmekten başka birşey değildir.

Çok üzüldüğümüzü anlattıktan sonra metninin bir parçasının bile değişmemiş olması üzücü. Yaşın büyük olması hata yapılmayacak anlamını taşımaz. Makamın büyük olması hata yapılmayacağı anlamını taşımaz. Elbetteki toplumun aklına takılan soruları sormak siyasi partilerin görevidir. Ancak bunu dile getirirken demokratik çıkarımların sonuçlarını görmezden gelmek başka bir durumdur.

1984'den bugüne 6021 sivil vatandaşı katletti PKK. Birileri rahatsız olsun, bunu her yerde söyleyeceğim.

1987'de yine 3 koldan saldırdıkları 30 sivil vatandaşımızı katlettikleri Pınarcık Köyü katliamı var. Bu nasıl vahşet diye kendi kendimizre dövünüp dururduk. Bunu bir insan yapmış olamaz. bunu yapanlar hayvanlardan aşağı mahluklardır.

Böyle bir şey sözkonusu olamaz. Aşağılık mahluklardır. Hep bu acılarla, dertlerle, fotoğraflarla büyüdük. Peçenek köyü katliamı sonrasında köye bağsağlığına gelenleri taşuıyan minibüsü havaya uçurdular, 3 sivil vatandaşımız şehit oldu.

1990'da Elazığ'ın Kovancılar beldesinde 9 mühendisimizi kurşuna dizerek katlettiler. Şehitlerimizden birinin evladı hala Bakanlığımızda görevlidir. 1993'te Erzincan'da Başbağlar köyünün etrafını 100 kişilik terörist grubu sardı, 20'si köye girdi, toplam 32 kişiyi katlettiler. Aynı yıl Van'da yine kurşuna dizmek suretiyle 14'ü çocuk, 8'si kadın 26 vatandaşımızı katlettiler. Bu liste çok uzun. Lütfen okuyun... Bitlis'te 93'te Yasemin öğretmenin nasıl katledildiğini... Alelade bir terör örgütüyle karşı karşıya değiliz. Bunu çiçek böcek görenlere tavsiyem şu katliam listesinin bir parçasını alıp okusunlar. Sonra da dişlerimizi sıktık diye bizi devlet adabı konusunda eleştirenler düşüncelerini tekrar ortaya koysun. Kulp'ta sadece para kazanmak için ormana giden işçiler acımazsızca katledildi. Bu cenazeleri biz kaldırdık.

HDP'den bu katliamların hiçbiri için kınama hatırlayan var mı? Ödleri patladı. PKK'nın insanlık, namus yoksunuz vahşi katli elebaşlarından sadece bir söz işiteceklerdi. Kalpleri mini minmnacıktır onların. Ürkerler ve korkarlar. Bu milletin ayakta kalmasının bir nedeni var, ürkmemek, korkmamak. Geçen yıl 28 sivil insanımızı katlettiler, aralarında işçiler, köylüler, esnaf vardı. Hangisi tepki verdi, hangisi utandı, hangisi üzüldü. Gündemlerine bile almadılar. Kızılay'da bir polis kimlik sorduğunda en ufak eksikliği, kötü niyeti olmasa bile kötü niyetliler tarafından TBMM dahil oralara iletilen meseleler karşısında bu kadar oluyor, bu kadar olay oluyor birinin kılı kıpırdamıyor. Soruşturma yapalım, komisyon kuralım demiyorlar. Daha doğrusu diyemiyorlar. Kimisi ortaklıklarından korkuyor, 2023 seçiminde acaba bir tane oy kaybederim, Kandil'i küstürürüm de...