"Sokağa çıkma yasağı neden o saatte açıklandı?" sorusuna Bakan Soylu'dan yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sokağa çıkma yasağının açıklandığı saatin geç olduğu eleştirilerine diğer uygulamaları örnek göstererek yanıt verdi.

Google Haberlere Abone ol

İçişleri Bakanlığı'nın büyükşehir statüsündeki 30 il ve Zonguldak'ta korona virüsü önemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı getirildiğini duyurmasının ardından çok sayıda vatandaş market ve fırınlara koştu.

İçişleri Bakanlığı da yasağı geç açıklamakla eleştirildi. Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya'nın konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Soylu şöyle konuştu:

“Yasak kararını açıklayan ülkelerin hangi saatte aldıklarını hatırlıyor musunuz? Tecrübe önümüzde, erken saatte açıklasaydık, bazı ülkelerde gördüğümüz, izlediğimiz gibi marketlere akın olsaydı daha mı iyi olacaktı? Yağmalarcasına marketlerden tuvalet kâğıtlarına, gıda malzemelerine nasıl hücum edildiğini bir hatırlayın. Böyle bir ortam çok daha mı iyi olurdu, yoksa daha mı kötü olurdu?”

Bakan Soylu ayrıca önceki gece yarısı 1-1,5 saat içinde marketlere akın eden insan sayısının da öyle abartılacak boyutta olmadığını belirtti.

Soylu “Bunu tespit edebiliyoruz, 250 bin kadar insan hareketi görüldü, o da kısa sürede durdu” diye konuştu.