Bu karar araç sahiplerini ilgilendiriyor! 'Duruşmaya yetişmem gerekiyordu' dedi, hız cezası iptal edildi

İki ayrı şehirde iki gün içinde duruşması bulunan Avukat Adem Akyürek yaptığı hız cezasını savundu, aşırı hıza kamu görevi affı geldi.

Bu karar araç sahiplerini ilgilendiriyor! 'Duruşmaya yetişmem gerekiyordu' dedi, hız cezası iptal edildi

Konya Barosu avukatlarından olan Adem Akyürek, 4 Kasım 2021 günü Bursa Adliyesi'ndeki duruşmalarına katıldı. Avukat Akyürek, aynı gün içinde Konya'ya dönüş yaptı. Yola çıktığı günün ertesinde Konya'da duruşmaları olan Akyürek, Afyonkarahisar'da 90 kilometre hız sınırı bulunan yolda 108 kilometreyle seyredip hız sınırını aştığı gerekçesiyle bin 399 lira idari para cezası aldı.

2 GÜNDE 2 AYRI İLDE!

Avukat Adem Akyürek cezanın iptali için Çay Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurdu. Mesleğinin sorumlulukları gereği kısıtlı süre içinde duruşma hazırlıklarını bir an evvel yapma zorunluluğu bulunduğunu, aynı gün içinde Bursa'dan Konya'ya seyahat edip ertesi günkü duruşmalarının hazırlığını yapmak zorunda olduğunu belirtti.

4 Kasım 2021 günü Bursa'da duruşmaya katılıp aynı gün Konya'ya döndüğünü belirten avukat Akyürek, ertesi gün Konya'da 2 duruşmaya daha katıldığına dair duruşma zabıtlarını da delil olarak sundu. Verilen cezanın iptalini talep etti.

ÇIKAN KARAR SOSYAL MEDYAYI İKİYE BÖLDÜ!

Çay Sulh Ceza Hakimliği ise aracın avukatlık mesleğini icra eden avukat Adem Akyürek'e ait olduğunu, 4 Kasım 2021 günü Bursa'da, ertesi gün ise Konya'da duruşmaya katıldığını kaydetti.

Avukatın duruşmalara yetişebilmek için hız ihlali yaptığının altını çizen hakimlik, avukatın kamu görevini gerçekleştirdiğini belirterek itirazı kabul etti. Bin 399 liralık idari para cezasının iptaline karar verdi.

Karar tartışmaları da beraberinde getirdi. Sosyal medyada bazı avukatlar kararı doğru bulurken bazıları ise ertesi gün yapılacak duruşma için ceza iptalinin doğru olmadığını savundu.

Kaynak: Sabah