İki başkandan ortak ‘Süleymaniye’ kararı

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ‘Süleymaniye bölgesinin ihyası’ gündemiyle Fatih’te bir araya geldi. Turan’ın daveti ve evsahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda Süleymaniye bölgesinin ihyası için sunumlar ve istişarelerde bulunuldu.

İki başkandan ortak ‘Süleymaniye’ kararı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Fatih Belediyesi'nin ilgili bürokratları, kentin simge yapısı Süleymaniye Camii'nin silüetini bozan İlim Yayma Vakfı'na ait inşaat gündemiyle bir araya geldi.

Heyetlere, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan liderlik etti.

İmamoğlu ve Turan, toplantının ardından Süleymaniye'de inceleme gezilerinde bulundu. Her iki Başkan, toplantıyla ilgili değerlendirmelerini tarihi Süleymaniye sokaklarında yaptı.

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan: “Süleymaniye hepimizin ortak ve siyaset üstü bir değeridir.”

Toplantının ve istişarenin faydalı olduğunu söyleyen Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, “Süleymaniye bölgesinin sadece yöneticilerin değil tüm vatandaşların duyarlı olması gereken bir konu. Süleymaniye hepimizin ortak ve siyaset üstü bir değeridir. Büyükşehir Belediyesi’nden ve Fatih Belediyemizden teknik heyetlerimizle birlikte konuyu detaylı istişare ettik ve ortak bir masa kurarak çalışmalarımıza devam etme kararı aldık. İlim Yayma Vakfı da ilk günden itibaren Süleymaniye ile ilgili hassasiyetini duyarlılığını açıklayarak gerekli fedakarlığı yapacağını da belirtmişti. Zaten Süleymaniye bölgesi sadece bir binaya indirgenecek bir konu değildir. Topyekün ele alınması ve işbirliğiyle çalışılması gereken, hepimizin ortak ve siyaset üstü değeridir. En önemli amacımız gelecek nesillerimize daha iyi bir Süleymaniye bırakmaktır.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: “ Fatih Belediyesi ile birlikte en üst seviyede çalışma ortaya koyacağız”

Evsahipliğinden dolayı Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’a teşekkür eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Süleymaniye’nin kentin ve ülkenin ortak değeri olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “ Toplantımızın ana felsefesi, bu duygunun üzerine oturuyor. Konuşmalarımızı ve görüşmelerimizi bu bağlamda yaptık. Süleymaniye’yi gerçek anlamda tarihi kimliğine, maksimum oranda kavuşturabilme ve ortak çabayı gösterebilme konusunda ‘maksimum kararlılık’ karanını aldık. Yani hem biz hem de Fatih Belediyesi, en üst seviyede çalışmayı ortaya koyacağız. Tabii biz, Süleymaniye’yi tek bir binaya sıkıştırmayı asla istemiyoruz. Çünkü, mesele Süleymaniye’nin genelidir. Zaten ilgili binayla da ilgili İlim Yayma Vakfı’nın da maksimum fedakarlığı ve sürecin düzeltilmesi hususunda hiçbir tereddüdümüz kalmamıştır. Bu konu artık bir daha münazara edilmemelidir. Bundan sonra hem Büyükşehir Belediyemizin hem de Fatih Belediyesi’nin teknik ekipleri bir araya gelecekler, bu alanda ortak bir masa kurarak çalışmalarını yürüteceklerdir.”