Araba alacaklar dikkat! İkinci el fiyatları...

İlanlar üzerinden yapılan analize göre, Mart ayında ikinci el online binek ve hafif ticari araç fiyatları bir önceki aya göre ortalama yüzde 0,4 yükseldi. İşte detaylar...

Araba alacaklar dikkat! İkinci el fiyatları...

Mart ayında ilana çıkan ikinci el araç fiyatlarına ilişkin bir analize göre, ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında bir önceki aya göre ortalama yüzde 0,4'lük fiyat artışı oldu. Satış tarafında ise Mart ayında Şubat ayına göre yüzde 48 artış kaydedildi.

İkinci el pazarında en çok satışı gerçekleşen ilk 28 markanın 200 modeline ait 800 varyantın 15 farklı model yılındaki 43 bin 420 adet ilanının fiyat değişimleri incelenerek yapılan analize göre, en fazla fiyat düşüşü A, C-SUV ve C-Sedan segmentlerinde gerçekleşti.

Satılan araçların yaş kırılımlarına bakıldığında ise en çok 4 yaşındaki araçlar satıldı.

En fazla satış C-SUV segmentinde

Segment bazında, geçen ay pazarın lideri 60 bin 550 adetlik satış ve yüzde 41,1'lik payla C segmenti oldu. C segmentinden sonra en fazla satış yüzde 22,3 pay ve 32 bin 896 adetle B segmentinde kaydedildi.

Mart ayı segment bazında şubat ile kıyaslandığında satışlarda en fazla artış yüzde 67 ile C-SUV, yüzde 53'le C ve yüzde 52 ile de E segmentinde gerçekleşti.

Sene başından itibaren fiyatlarda yüzde 2,3'lük düşüş kaydedildi.