İlaç fiyatlarının yeniden güncellenmesini isteyen eczacılar Türkiye genelinde iş bırakıyor! İEO Başkanı Özcan; “Aksi takdirde eczacılar olarak ayakta kalamayacağız”

Eczacılar, temmuz sonunda açıklanan ilaç fiyat kararnamesinde yapılan düzenlemenin kendilerini ayakta tutmak için yetersiz olduğunu ve iş bırakacaklarını açıkladı. İlaç fiyat kararnamesinin yeniden güncellenmesini isteyen İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, “Aksi takdirde eczacılar olarak ayakta kalamayacağız”

Türkiye genelinde eczacılar iş bırakıyor!

Uzun süredir ekonomik olarak ayakta durmakta zorlanan eczacılar, ilaç fiyat kararnamesinde yapılan düzenlemenin, TL'nin değer kaybından dolayı eridiğini belirterek ülke genelinde iş bırakmaya karar verdi. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, eczacıların kârını belirleyen TL bareminin 13 yıl öncesiyle aynı olduğunu söyleyerek "13 yıl önceki 10 TL bugünkü 10 TL değil. Bizim kârımız her güncellemede eriyor. Meslektaşlarımız mesleklerini bırakıyor. İki eczaneden birisi kapatma tehlikesi ile karşı karşıya" dedi.

Artan enflasyon ve Türk Lirası'nın değer kaybının önüne geçilememesi sebebiyle birçok sektörde çöküş yaşanıyor. Ekonomik olarak zorlanan eczacılık sektörü de, uzun süredir yaşadığı zorlukları dile getirmelerine rağmen bir sonuca varılmayınca iş bırakma kararı aldı.

Son olarak eczacıların kârlılık oranlarını belirleyen ilaç fiyat kararnamesinde temmuzda yapılan güncelleme, durumlarına beklenilen bir fayda sağlamadı. 100 liraya kadar olan bir ilaçtan, daha önce yüzde 25 kâr eden eczacılar için bu oran yüzde 28’e çıktı. 200 liranın üzerindeki ilaçlarda ise yüzde 12’den yüzde 13’e yükseldi. Güncellemeyi yeterli bulmayan eczacılar, ülke genelinde iş bırakacak.

Nöbetçi eczane sayısı artacak, hizmet aksamayacak!


Cumhuriyet'in haberine göre; Türkiye’de yaklaşık 25 bin eczane bulunuyor. İş bırakma takvimini önümüzdeki günlerde açıklayacak olan eczacılar, nöbetçi eczane sayısını arttıracak ve  eczane hizmetlerini aksatmayacak.

'İki eczaneden biri kapatma tehlikesiyle karşı karşıya'


İlaç fiyat kararnamesinin yeniden güncellenmesini isteyen İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, “Aksi takdirde eczacılar olarak ayakta kalamayacağız” dedi. Özcan, “Eczacıların kârını belirleyen TL baremi 13 yıl öncesine ait. 13 yıl önceki 10 TL, bugünkü 10 TL değil. Bizim kârımız her güncellemede eriyor. Her zamla bu kârın düşmesi, bizi kredi çekmeye itti. Meslektaşlarımız mesleklerini bırakıyor. İki eczaneden biri kapatma tehlikesi ile karşı karşıya. Güncelleme, enflasyon oranında yapılmadığı için bizi tatmin etmedi. Yaşayabilmek için bu eylem kararını almak durumunda kaldık” diye konuştu.

'Firmalar, zam alamadıkları için piyasaya ilaç sürmüyor'


İlaç firmalarının ise talep ettikleri zammı alamadıkları için piyasaya ilaç sürmediklerini belirten Özcan, eczacıların hormon ilaçları, antidepresanlar, tansiyon, kanser ve diyabet ilaçlarını bulmakta zorluk çektiklerini vurguladı. Özcan, şöyle konuştu;

“İlaç kuru şu an 7-8 Avro olarak hesaplanıyor. Ancak gerçek ve yaşadığımız kur 17-18 bandını geçti. İlaç şirketleri maliyetlerini karşılayamadığı için devlet ile karşı karşıya geliyor. Ülkemizin ilaç fiyat politikası nedeniyle yeni üretilen ilaç bileşenlerinin de çok büyük bir bölümü Türkiye’ye girmiyor. Çünkü firmalar istedikleri ödemeyi alamıyor. Avrupa’da sattığı 100 Avroluk ürünü ‘Türkiye’de 10 avroya satacaksın’ dayatması bir firmanın talebini karşılamaz. O nedenle hastalıklarla ilgili çıkan yeni bileşenleri, ülkemizde göremiyoruz. Bunların sayısı giderek artıyor.” dedi.