Korona virüs aşısı için kritik anlaşma

İngiliz ilaç şirketi AstraZeneca Plc, Corona virüsü aşısı için Almanya, İtalya, Fransa ve Hollanda’yla da anlaşma imzaladıklarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre aşıların teslimatı 2020 yılının sonunda başlayacak.

Korona virüs aşısı için kritik anlaşma

AstraZeneca şirketi, Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşı için imzalanan anlaşmanın 400 milyon doz aşıyı kapsadığını belirtti. Şirket, salgın süresince aşı üretiminin arttırılması konusunda çalışmalar da yaptıklarını duyurdu.

Şirket CEO’su Pascal Soriot “Avrupa’daki mevcut tedarik zincirimiz nedeniyle üretime kısa sürede geçmeyi ve aşıyı süratle ve yaygın biçimde üretmeyi umuyoruz” dedi.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza da aşının ileri düzey deney aşamalarının sonbaharın sonlarında sona ermesinin beklendiğini, aşının şu an hazır olduğunu açıkladı.

AstraZeneca şirketi hali hazırda aralarında Amerika’nın da bulunduğu ülkelerle 2 milyar doz aşı için anlaşma imzalamış durumda.

Almanya Sağlık Bakanlığından açıklama

Almanya Sağlık Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda’nın tüm AB ülke vatandaşları için aşı sağlanması konusunda bir ittifak oluşturulduğunu ve aşı geliştirilmesinde ümit verici araştırmalar kaydeden birçok şirketle görüşmeler yapıldığını belirtti.

Bu 4 ülkenin Astrazeneca şirketiyle Kovid-19'a karşı 300 milyondan fazla aşı dozunu almak için sözleşme yaptığı aktarılan açıklamada, bunların AB ülkelerinde nüfus sayısına göre dağıtılacağı kaydedildi.

Açıklamada, aşıların bu yıl veya gelecek yıl ruhsat alma ihtimaline karşı böyle bir sözleşme yapılarak, üretim kapasitelerinin güvence altına alındığı belirtildi.

Sağlık Bakanı Jens Spahn da bazı ülkelerin aşıyı güvence altına aldığını ancak Avrupa'nın henüz bunu yapmadığını belirterek, AB'ye üye bir grubun hızlı ve koordineli hareket ederek AB halkı için katma değer sağladığını ifade etti.

Spahn, gelecekte bu konuda AB Komisyonu ile daha hızlı ve pazarlıkta daha güçlü olmak istediklerini vurguladı.