İngiltere'deki hayat pahalılığı seks işçilerinin sayısını artırıyor, riskleri de beraberinde getiriyor

İngiltere’de hayat pahalılığının son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla birçok kişi, ikinci ve üçüncü işlerde çalışmaya başladı. Çok sayıda da gencin de daimi işlerine ek olarak OnlyFans gibi sitelerde cinsel içerik paylaşmaya başladığı belirtiliyor. 

İngiltere'deki pahalılık cinsel işleri arttırıyor

İngiliz Seks İşçileri Kolektifi adlı kampanya grubu üyeleri, hayat pahalılığının artması nedeniyle OnlyFans’e katılmak için kendilerinden yardım isteyen kadınların sayısının belirgin şekilde arttığını söylüyor. Kolektifin kaynaklarına göre bu artış Haziran’da üçte bir oranında.

'Risklerle dolu bir iş'

Kolektif, bu tür sitelerde para için cinsel içerik paylaşan kişilerin; uzun süre çalışma, tacize uğrama ve takip edilme gibi risklere açık hale gelebileceği uyarısında bulunuyor. BBC'nin haberine göre kolektif farklı yaşlardan kadınların OnlyFans gibi sitelerde içerik paylaşmaya nasıl başlayabileceği konusunda yardım istediklerini belirtiyor.

İngiliz Seks İşçileri Kolektifi’nden Laura Watson “İnsanlar iki yakalarını bir araya getirebilmek için ek iş yapmak zorundalar. Çünkü her şeyin fiyatı artıyor. Bu kadınların daimi işleri de var” 

İngiltere'deki hayat pahalılığı seks işçilerinin sayısını artırıyor, riskleri de beraberinde getiriyor - Resim : 1'Ağır iş'

20 yaşında genç bir İngiliz kız yakın bir zaman önce aralarında OnlyFans’in da bulunduğu dört sitede içerik paylaşmaya başladığını dile getiriyor.

Ekstradan birkaç yüz Sterlin kazanmanın kendisi için çok büyük para olduğunu dile getiren genç kız bu parayla beklenmedik masraflarını karşılayabildiğini söylüyor; "Örneğin geçen gün belediyeden 400 sterlinlik bir fatura geldi. Bu işi yapmasaydım faturamı ödeyemezdim” 

İngiltere'deki hayat pahalılığı seks işçilerinin sayısını artırıyor, riskleri de beraberinde getiriyor - Resim : 2Genç kız, KoronaVirüs pandemisinin birinci kapanmasında çalıştığı restorandaki işini kaybetmiş. Bunun üzerine bu tarz sitelerde fotoğraf ve videolarını paylaşmaya başlamış. Şimdi bir ofiste sabah dokuz akşam beş, bazen altı gün çalışıyor. Aynı zamanda internette içerik yayımlamaya devam eden genç kız insanların bunun ne kadar ağır bir iş olduğunu anlayabileceğini sanmadığını belirtiyor ve ekliyor; "Bazen günde 17 saat telefon ekranına baktığım oluyor. İşime güvence olarak devam ediyorum. Çünkü OnlyFans’tr işler iyi gitmezse de her ay faturalarımı ödeyebilmem gerekir”

“Bu durumda olan ve tehditlere ve şiddete maruz kalan kadınlardan yardım çağrıları alıyoruz. Bu, doğrudan insanların para ihtiyacıyla bağlantılı. Ne kadar çaresizseniz o kadar risk almaya hazır hale geliyorsunuz.”

İngiltere'deki hayat pahalılığı seks işçilerinin sayısını artırıyor, riskleri de beraberinde getiriyor - Resim : 3OnlyFans nasıl çalışıyor?

OnlyFans sitesi, içerik üreticilerinden yüzde 20 komisyon alıyor. Kullanıcılar içeriğine ulaşmak istedikleri kişiler için abonelik ücreti ödüyor. OnlyFans, 2016’dan bu yana iki milyondan fazla içerik üreticisine sekiz milyar dolar ödeme yaptığını söylüyor.

OnlyFans açıklamasında “İçerik üreticileri ve kullanıcıların güvenliği ana önceliğimizdir. İçerik üreticileri hayranlarıyla dijital içerikleri güvenli ortamda paylaşabildiklerini söylüyor” dile getiriyor.

Fakat çok para kazanmanın büyük çaba gerektirdiğini, içerik üreticilerinin yüzlerini, seslerini ya da kimliklerini belli edecek başka özelliklerini göstermeye zorlandıklarını, bunun da taciz ve tehditlere zemin hazırlayabileceğini belirten Laura Watson uyarıyor “Bu durumda olan ve tehditlere ve şiddete maruz kalan kadınlardan yardım çağrıları alıyoruz. Bu, doğrudan insanların para ihtiyacıyla bağlantılı. Ne kadar çaresizseniz o kadar risk almaya hazır hale geliyorsunuz.”

İngiltere'deki hayat pahalılığı seks işçilerinin sayısını artırıyor, riskleri de beraberinde getiriyor - Resim : 4Sadece kadınlar değil

23 yaşındaki genç bir erkek de ilk kapanma sırasında, çalışmadığı dönemde OnlyFans’ta içerik paylaşmaya başlamış. Şimdi kendisine daha açık paylaşımlar yapma izni veren başka bir siteye geçmiş.

Hayat pahalılığının kendisini bir hayli etkilediğini genç isim, “Artık lüks ürünlerden uzak duruyorum. Çok pahalandığı için et yemeyi bıraktım. Bir süredir geçim sıkıntısı çekiyorum” diyor. Genç internette paylaştığı içeriklerden ayda yaklaşık bin sterlin, ana işinden de bin sterlin kazandığını ifade ediyor.

Türkiye'den de isimler yer alıyor

İngiltere'deki hayat pahalılığı seks işçilerinin sayısını artırıyor, riskleri de beraberinde getiriyor - Resim : 5Ülkemizde de OnlyFans'ta yer alan isimler bulunuyor. Merve Taşkın ve Betül Lily son günlerde sosyal medya gündeminde OnlyFans gibi siteler ile adı en çok anılan isimlerden.