Ürküten koronavirüs itirafı: Tamamen yok etmek imkansız

İskoçya Glasgow Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanı Prof. David Robertson, yeni tip korona virüsü tamamen yok etmenin nerdeyse imkansız olduğunu açıkladı.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgını ile ilgili İskoçyalı bilim insanından korkutan bir açıklama geldi. İskoçya'daki Glasgow Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Prof. David Robertson, yüz binlerce insanın ölümüne neden olan yeni tip korona virüsü yok etmenin nerdeyse imkansız olduğunu açıkladı.

Lordlar Kamarası Bilim ve Teknoloji Komitesi'nde konuşan Robertson, açıklamasında "Bu virüs asemptomatik ila hafif semptomları olan birçok insana neredeyse kontrol edilemez şekilde bulaşıyor. Hastalığı tamamen ortadan kaldırmamız mümkün olmayabilir." ifadelerini kullandı.

Robertson, kısa zaman içerisinde vaka sayılarında ikinci bir artış olabileceğinden endişe ettiğini söyleyerek korona virüsün insan popülasyonuna yerleşeceğini ve birkaç yıl içerisinde grip gibi sıradan bir enfeksiyona dönüşeceğini belirtti.