İmamoğlu dev projeyi iptal etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1.5 milyar TL değerindeki Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesini iptal etti. İmamoğlu projenin iptaline gerekçe olarak İTÜ'nün raporunu ve şu anki kapasitenin yeterli olduğunu söyledi.

Kaynak: TV100.COM - AJANSLAR

AK Parti döneminde ihaleye çıkan Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesi rafa kaldırıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İTÜ'den bilimsel bir ekibin yaptığı incelemenin ardından kapasitenin yeterli olduğunu ifade ederek projeyi iptal ettiklerini bildirdi.

Raporun ilk başlığında böyle bir ihtiyacın bulunmadığını ifade eden İmamoğlu, "İkincisi; Haliç’in korunması prensibi ile atık su deşarjı arıtılmış dahi olsa Haliç’e verilmemelidir, engellenmelidir diye net olarak bir tarif var” dedi.

Bu yatırımın maliyetinin sadece 1 milyar 100 milyon lira olmadığına dikkat çeken İmamoğlu, “Aynı zamanda yıllara dönük bir artışı var. Bunu koymuyoruz, bir kenara koyalım. Bahsettiğimiz bu koca alan tümüyle heba olup gidiyor, aynı zamanda bütün arıtma tesislerinde olan bir sorun var. Çok üst teknoloji ile de çözseniz minimuma da düşürseniz bir koku sorunu var. Yani burada böyle bir yatırım zaten yanlış, tercih edilen alanda yaratacağı travma çok önemli ve derin bir travma" diye konuştu.

"Eyüpsultan Belediyesi de istemedi"

Projeyi Eyüpsultan Belediyesi'nin de istemediğini söyleyen İmamoğlu, "Söylemeye beis yok bu projenin burada olmaması konusunda desteklerini yani buranın çok yanlış olacağını bize Eyüpsultan Belediyesi ısrarla göreve geldiğimiz günden itibaren iletti" dedi.

"1.5 milyar TL'lik kamusal zararı var"

Bu tesisin mevcut arazinin heba olmasına neden olacağını ifade eden İmamoğlu, 136 bin metrekarenin 75 bininin yeşil alan olduğunu ve 2 bine yakın ağaç bulunduğunu kaydetti. Projeden kaynaklı çamur travması yaşanacağını da belirten İmamoğlu, İGDAŞ'ın kullandığı binanın yıkılmak zorunda kalınacağını ve yeni bina ihtiyacının doğacağına dikkat çekti. İmamoğlu yapılan incelemenin 1.5 milyar TL'lik kamusal zararın önüne geçtiğinin altını çizdi.

"Hepsini açıklayacağız"

İsraf kelimesini sürekli hatırlamaları gerektiğini kaydeden İmamoğlu, "Kamuda yaratılan bir boşluk, kamunun denetimsizliği kamunun faydalı yatırımların yerine kafasına göre savruk tümüyle bir takım siyasi kavramlar üzerinden ya da başka dilimin yetmediği başka kavramlar üzerinden yatırımları yapmak kamu kaynaklarını harcaması ile beraber yaratılan travmayı ya da tasarruf yaparak kente kazandırdığımız bütçeyi 6 ayın sonunda İstanbul'a açıklayacağız" dedi.

"Temel atmama töreni literatüre girdi"

1.5 milyarı kurtardığı için bonkör harcadığını belirten İmamoğlu, "Bonkörlük değil bu; vatandaşın ihtiyacına göre harcamaktan bahsediyorum. Şu anda grup başkanvekilimiz Meclis'te çok yoğunlar. Meclis'te bütçe konuşuluyor, bütçe tartışılıyor. Biz aslında, bütçe disiplinlerinin partisinin olmadığını, bütçe kullanımının, yönetiminin bir akla, bir felsefeye ihtiyacı olduğunu, tümüyle partiler üstü, kamusal çıkarları koruyan, siyasi beklentilere göre yatırımların yönlendirilmeyeceğinin bir örneğini vermeye çalıştık. Bence bu “temel atmama” töreni, literatüre girmiştir. Bundan sonra umuyorum bir daha böyle bir tören olmasın" dedi.