İstanbul, Ankara, İzmir'de ekmeğe zam geliyor! İşte halk ekmek zamlı fiyat tarifesi...

Artan maliyetler sebebiyle Ankara, İstanbul ve İzmir'de halk ekmeğe zam kararı alındı. 8 Ağustos itibariyle zamlı ekmek tarifesi yürürlüğe girecek.

İstanbul, Ankara, İzmir'de ekmeğe zam geliyor! İşte halk ekmek zamlı fiyat tarifesi...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Ağustos’ta halk ekmeğe zam yapılacağını duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada, “Ankara Halk Ekmek’in ürettiği 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatı, 8 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla kâr elde etmeksizin ve maliyetine 3 TL olarak belirlenmiştir. Piyasada 200 gram normal ekmek halen 4 TL'ye satılmaktadır” denildi. Açıklamada ayrıca, yeni uygulamanın İstanbul, İzmir ve Etimesgut Halk Ekmek ile eş zamanlı olarak başlayacağı belirtildi.

İstanbul, Ankara, İzmir'de ekmeğe zam geliyor! İşte halk ekmek zamlı fiyat tarifesi... - Resim : 1

"Un stoku bitene dek zararına satışlar sürdürülmüştür"
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada “Her gün yaklaşık 1 milyon adet üretilen 250 gram Halk Ekmek ile vatandaşlarımızın bütçesine büyük katkı sağlanmaktadır. Bu bakımdan, maliyetlerin sürekli ve soluksuz olarak artmasına rağmen uzun süre Halk Ekmek'te fiyat artışı yapılmamış, un stoku bitene dek zararına satışlar sürdürülmüştür." ifadeleri kullanıldı.

İstanbul, Ankara, İzmir'de ekmeğe zam geliyor! İşte halk ekmek zamlı fiyat tarifesi... - Resim : 2

"Maliyetlerdeki bu yüksek artışlar Halk Ekmek'te de fiyat artışını zorunlu kılmıştır"
Maliyetlerle ilgili açıklamada "Önceki fiyat artışının yaşandığı 2 Mart 2022 tarihinden bu yana unda yüzde 80, mayada yüzde 81, elektrikte yüzde 67, doğalgazda yüzde 75, işçilikte yüzde 37, nakliye/büfe payı maliyetinde yüzde 39 ve diğer kalemlerde (amortisman, bakım vb.) yüzde 17 fiyat artışı yaşanmıştır. Maliyetlerdeki bu yüksek artışlar Halk Ekmek'te de fiyat artışını zorunlu kılmıştır.” denildi. 

İstanbul, Ankara, İzmir'de ekmeğe zam geliyor! İşte halk ekmek zamlı fiyat tarifesi... - Resim : 3

"250 gramlık normal ekmeğimizin fiyatını 3 TL'ye çıkardık"
İBB şirketi Halk Ekmek A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama ise, 2 TL'lik normal ekmek fiyatının 3 TL'ye çıkarmak zorunda kaldıklarını açıkladı. Nama, “2 TL'ye dayanılacak gibi değildi. 3-4 aydır ekmeği zararına satıyorduk. Fırıncıların 210 gram ekmeği 5 TL'ye sattığı piyasada, 250 gramlık normal ekmeğimizin fiyatını 3 TL'ye çıkardık. Üzgünüz ama başka çaremiz kalmadı. Üretimin sürekliliği, kurumun yaşaması için fiyat düzenlemesi kaçınılmaz oldu” dedi.

İstanbul, Ankara, İzmir'de ekmeğe zam geliyor! İşte halk ekmek zamlı fiyat tarifesi... - Resim : 4

"Ekmeğimizin fiyatı 2,5 lira yerine 3 lira olacaktır"
İzmir'de halk ekmek pazartesi gününden itibaren, 3 liradan satılmaya başlayacak. Haberi duyuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, sosyal medya yaptığı açıklamada artan maliyetleri sebep gösterdi. Belediyeden yapılan açıklamada "İzmirliye ucuz ve sağlıklı ekmek ulaştırmak için üretip Halk Ekmek Büfeleri'nde kâr gözetmeden sattığımız ekmek fiyatında aşırı artan maliyetler nedeniyle düzenleme yapmak zorunda kaldık. 08.08.2022 Pazartesi gününden itibaren ekmeğimizin fiyatı 2,5 lira yerine 3 lira olacaktır." denildi.